Elevii gherleni se remarcă din nou în sport

Cunoscuta şcoală de lupte libere din municipiul Gherla, coordonată de peste 40 (!) de ani de profesorul-antrenor Valentin Sătmărean, s-a remarcat din nou.

După o pauză de iarnă, când elevii tehnicianului gherlean au efectuat un stagiu de pregătire la Albac (judeţul Alba), la sfârşitul săptămânii trecute au participat la prima competiţie oficială a anului 2019. Doi dintre elevii maestrului au fost prezenţi la concursul de calificare pentru turneul final al campionatului naţional de junior,  desfăşurat în sala de sport din staţiunea Herculane Băi. Acolo au concurat cei mai buni luptători de această categorie de vârstă.

Reprezentanţii secţiei Gherla a CSŞ „Viitorul” Cluj au obţinut, pe Valea Cernei, rezultate remarcabile. În întrecerea fetelor, Paula Hognogi a ocupat locul I la categoria 65 kilograme, iar Florin Dreve s-a clasat pe primul loc în cadrul categoriei 110 kilograme. Ambii sportivi s-au calificat la turneul final de la Sfântu Gheorghe, ce va avea loc la sfârşitul lunii martie. Un frumos succes al secţiei Gherla a CSŞ „Viitorul” Cluj,  adevărată pepinieră a luptelor libere clujene. Să mai amintim că Florin Dreve, elev al Liceului cu Program Sportiv din Cluj-Napoca este campion naţional la cadeţi.

În cursul lunii martie, elevii care fac parte din centrul de iniţiere în lupte libere din Gherla  vor mai onora  alte două competiţii republicane, datele de desfăşurare nefiind anunţate încă de FR Lupte.