Elevii gherleni, laureaţi la naţionalele şcolare de lupte libere

Zilele trecute am consemnat noi succese ale luptătorilor secţiei Gherla din cadrul CSŞ „Viitorul” Cluj-Napoca.

Participând la turneul final al Campionatului Naţional de Juniori II (şcolar) la lupte libere, desfăşurat în Sala sporturilor din municipiul Sfântu Gheorghe, elevii antrenorului Valentin Sătmărean au obţinut trei medalii. Cea mai bună evoluţie a avut-o fostul campion naţional la cadeţi, Florin Dreve, care la categoria 110 kilograme s-a clasat pe locul I, devenind campion naţional la această categorie de vârstă. Sportivul, născut în localitatea  Livada, comuna  Iclod, este elev în clasa a X-a  la Liceul cu Program Sportiv din Cluj-Napoca. Tot pe primul loc s-a clasat, la fete, şi Daria Telecan, în cadrul categoriei 69 kilograme. Performanţă  bună  a mai avut, la fete, Paula Hognogi, locul III, la 65 kilograme. Un alt gherlean, Paul Cosma, a ocupat locul IV (după colegul lui, Florin Dreve), la 110 kilograme. Rezultate foarte bune, cu care luptătorii gherleni se mândresc, ei continuând şirul succeselor din ultiimii ani.

În luna mai, membrii secţiei de lupte libere din Gherla vor fi prezenţi şi la Campionatele Internaţionale ale României la această disciplină sportivă, o nouă probă de foc pentru elevii tehnicianului Valentin Sătmărean.