U Cluj a ratat calificarea în sferturile Cupei României

Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia de ligă secundă Universitatea Cluj cu scorul de 4-3 (2-3, 3-3), după prelungiri, miercuri seara, pe Cluj Arena.

Universitatea a condus cu un neverosimil 3-0 în minutul 8, prin golurile marcate de Octavian Abrudan (2) şi Carol Taub (5, 8), dar formaţia de prim eşalon a redus din diferenţă dintr-un penalty controversat, transformat de Azdren Llullaku (14), şi prin autogolul lui Andrei Cordoş (autogol), pentru ca albanezul Llullaku să restabilească egalitatea (75). Astra a obţinut tot în urma unui autogol, marcat în prelungiri de Laszlo Sepsi (98).

De remarcat că ”U” a jucat în zece oameni din min. 88, fundaşul Octavian Abrudan primind al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Denis Alibec, scăpat în poziţie favorabilă.

Alături de Astra s-au mai calificat în sferturi echipele Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, FC Hermannstadt, finalista din sezonul trecut, FC Viitorul Constanţa şi ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

FC Universitatea Cluj – AFC Astra Giurgiu 3-4 (3-2, 3-3), după prelungiri, Cluj Arena – Cluj-Napoca
Au marcat: Octavian Abrudan (2), Carol Taub (5, 8), respectiv Azdren Llullaku (14 – penalty, 75), Andrei Cordoş (autogol, 24), Laszlo Sepsi (autogol, 98).
Cartonaş roşu: Octavian Abrudan (U Cluj, 88).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău), Gabriel Bârjac (Zalău); arbitru de rezervă: Marius Omuţ (Satu Mare)
Observatori: Laszlo Sajtos (Sibiu) – CCA, Cristian China (Baia Mare) – FRF.