„U” Cluj CSM Dinamo a cucerit șapte medalii la naționalele de judo

Universitatea CSM Cluj Dinamo a ocupat primul loc în clasamentul general pe medalii la individual, la Campionatele Naţionale de judo, desfăşurate sâmbătă şi duminică, în Poiana Braşov. Universitatea CSM Cluj Dinamo a cucerit trei medalii de aur, două de argint și două de bronz, fiind urmată de CSM Piteşti (2-2-2) şi de CSM Miercurea Ciuc (2 aur, 1 argint). La echipe, Universitatea CSM Cluj Dinamo s-a impus la feminin, urmată de CSM Piteşti, CS Rapid Bucureşti şi SCM Deva A (la egalitate pe locul al treilea). La masculin, CSM Piteşti a ocupat prima poziţie, urmată de CSM Miercurea Ciuc, în timp ce treapta a treia a podiumului a fost împărţită de CS Politehnica Iaşi şi Universitatea CSM Cluj Dinamo. La competiţie au participat aproximativ 100 de judoka şi nouă echipe (patru la masculin şi cinci la feminin). Să-i amintim pe cei care au evoluat sub culorile Universității CSM Cluj Dinamo: Petr Zhukov (categoria 66 kilograme), Alexandra Pop, Denisa Așchiopoaie (ambele la 57 kilograme), Ștefania Dobre (categoria 63 kilograme), Serafima Moscalu (70 kilograme), Florisa Ileana Horvath (78 kilograme), Alexandra Mazilu (+78 kilograme). Vă reamintim că loturile naţionale de judo au fost afectate de un focar de coronavirus la mijlocul săptămînii trecute, Federația Română de specialitate anunţând nu mai puțin de 22 de cazuri pozitive, 19 la băieţi (Braşov) şi trei fete, acestea din urmă la Cluj-Napoca.