Liga 1 de Fotbal Feminin. Motorul Oradea a… gripat în faţa campioanei

• Olimpia Cluj a făcut instrucţie cu Motorul Oradea în ultima etapă a turului, însă campioana nu intră în vacanţă, Comisia de Disciplină din cadrul FRF hotărînd rejucarea meciului cu CS Negrea Reşiţa din runda a 8-a

Duminică s-a disputat ultima etapă a turului în campionatul naţional de fotbal feminin. Aşa cum am anticipat la startul sezonului, campioana Olimpia Cluj şi vice-campioana FCM Tg. Mureş au fost protagonistele celor două serii, cîştigate cu maxim de puncte. Nu mai încape nici o îndoială că şi de data aceasta, titlul va fi o afacere între Olimpia şi FCM Tg. Mureş. Dacă aceasta din urmă a trăit periculos partida cu Blue Angel Braşov din deplasare, cîştigată doar cu 1-0, echipa antrenată de Mirel Albon şi Iulian Szekely a dat de pămînt cu Motorul Oradea, meci în care nu s-a pus problema învingătoarei, ci doar a scorului. Olimpia s-a impus cu 10-0, marcînd cîte cinci goluri de repriză. Sîrghe, Lunca şi Vătafu au reuşit cîte o „dublă”, în vreme ce golgetera Cosmina Duşa s-a detaşat cu un hat-trick perfect (13, 24, 33). Lista marcatoarelor a fost completată de Voicu, care a perforat poarta gazdelor în minutul 73. Tabela a fost închisă în minutul 89 de Vătafu. Clujana şi-a valorificat avantajul terenului propriu în partida cu UTA Arad, scor 4-1. În „derby”-ul suferinţei, Viitorul Reghin a bătut cu 1-0 pe CS Negrea Reşiţa. Se vede treaba că aceasta din urmă nu a fost exclusă din campionat, deşi a acumulat două neprezentări în acest tur. Comisia de Disciplină din cadrul FRF a decis rejucarea partidei cu Olimpia Cluj din etapa a 8-a. Aşadar, acel 3-0 la „masa verde” a fost anulat, iar meciul va avea loc pe 10 decembrie, de la ora 11, pe terenul de la Baza Sportivă „Ardealul” din Someşeni.

Rezultatele înregistrate în etapa a 9-a (ultima a turului)

• Alice & Tunes Piteşti – Viitorul Buzău    9-0

Clasament: FCM Tg. Mureş 27, CS Brazi 22, Fair Play Bucureşti 18, CSS Tîrgovişte 15, Metalul Vlăhiţa 15, Blue Angel Braşov 13, Alice & Tunes Piteşti 11, SN Constanţa 4, CS Navobi Iaşi 4, Viitorul Buzău 1.                                                     Cristian FOCŞANU