Volei / Înfrângeri pe linie ale echipelor clujene

Etapa a 2-a din cadrul Diviziei A1 de volei masculin a fost una cu ghinion pentru cele trei formații clujene angrenate în competiție, toate fiind învinse. Dacă Universitatea Cluj și CSM Câmpia Turzii au pierdut cu scor de forfait, respectiv 0-3, confruntările cu SCM Gloria Buzău și Volei Municipal Zalău, disputate în deplasare, Unirea Dej a cedat greu în fața celor de la Dinamo București, scor 2-3, după ce gazdele au câștigat primul set cu 25-21, dar le-au pierdut pe următoarele două cu 22-25 și 15-25, pentru a reveni în setul patru, adjudecat cu 25-20. Dinamo a fost mai inspirată în decisiv și s-a impus cu 15-13. Dinamo s-a impus în prima etapă cu Universitatea Cluj, scor 3-0. Etapa viitoare, pe 26 octombrie, CSM Câmpia Turzii întâlnește Știința Baia Mare, iar Universitatea Cluj și Unirea Dej se vor afla față în față în Sala Sporturilor „Horia Demian”. În competiția feminină, ”U” NTT Data Cluj a fost învinsă, în deplasare, de CSM Lugoj cu scorul de 1-3, în cadrul etapei a 3-a. Clujencele au câștigat setul al doilea cu 25-22. În următorul meci, „studentele” vor juca cu CSU Belor Galați, pe teren propriu. Universitatea Cluj se află la a treia înfrângere consecutivă.

One Response to Volei / Înfrângeri pe linie ale echipelor clujene

1. Călin

Am avut norocul să văd după o vreme mai îndelungată meciuri de handbal şi volei; între anii 80, început de 90 şi după 2010. Degeaba se chinuie uni să vopseacă baba cu „sportul a evoluat, noi am rămas în urmă”, nivelul la aceste două sporturi a ajuns sub cel de divizia B de pe vremuri.