„U” Cluj, egal în deschiderea sezonului de primăvară

Liga 2 s-a reluat după o pauză de două luni și jumătate, iar în primul meci din 2020 și-au dat întâlnire pe „Cluj Arena” Universitatea Cluj și FC Argeș. Studenții au obținut rezultatul lor preferat din acest sezon, remizând 1-1, după o partidă echilibrată.

Cu cinci dintre cele zece achiziții din această iarnă în echipa de start, „Șepcile roșii” nu au reușit să se apropie periculos de poarta lui Ducan în primele 30 de minute, însă nici piteștenii nu s-au înghesuit în careului gazdelor. Abia după jumătate de oră de joc au apărut și ocaziile, Mailat fiind primul care a trecut pe lângă gol. Fostul jucător al campioanei CFR Cluj a trimis o semi-foarfecă care s-ar fi dus sub bara transversară, asta dacă goalkeeper-ul argeșean nu ar fi intervenit salvator. La cornerul rezultat, Inacio l-a copiat pe Mailat, iar lovitura sa de cap a șters transversala. La cinci minute înaintea intrării la cabine, Dur-Bozoancă le-a făcut un cadou celor de la FC Argeș. Tofan a centrat „balonul” în careul clujenilor, iar acesta a luat o traiectorie neașteptată, către portarul lui „U”, care nu a reușit să stăpânească mingea, iar, din palmele lui, aceasta s-a respins la picioarele lui Blejdea, care a îndeplinit o simplă formalitate și a stabilit scorul pauzei. La aproape un sfert de oră de la reluarea jocului, cele două formații au avut ambele câte o ocazie importantă, „U” Cluj prin Inacio, iar Argeș prin Blejdea. Până la golul egalizator, au mai apărut două ocazii, din gheata aceluiași Blejdea, respectiv din partea nou-intratului Goga. Veteranul lui „U” a fost substanțial câteva minute mai târziu, când a trimis o pasă lungă în flancul drept către Mailat, acesta înaintând nestingherit către poarta oaspeților și șutând în forță printre Ducan și bară, iar scorul de pe tabelă a redevenit egal (77′). Argeșenii puteau da lovitura în minutele de prelungire, însăDeslandes a trimis din patru metri peste poartă. Partida s-a încheiat 1-1, iar Universitatea tremură în continuare pentru retrogradare, aflându-se la cinci lungimi deasupra zonei retrogradabile, cu 26 de puncte acumulate în 21 de partide. Acesta a fost al cincilea rezultat de egalitate consecutiv înregistrat de ardeleni în Liga 2. Adrian Falub a mizat pe următoarea formulă de start: Dur-Bozoancă – Inacio, Telcean, Andr. Mureşan, Neciu – Dican (Vl. Mihalcea 88′), Bg. Barbu, G. Florescu (cpt.)(Goga 61′), Ştefănescu (Al. Pop 83′) – Gavra, Mailat.