Fotbal Liga I – 8 Oţelul Galaţi – CFR Cluj 0:1 (0:1)

Oţel fără pretenţii. Victorie aniversară pentru CFR şi antrenorul Vasile Miriuţă

Galaţi, 20 septembrie, stadion Oţelul, spectatori cca 3000 * Oţelul Galaţi : Plopeanu – Cojoc, Miron, Sipovic/cpt, Murgoci – D. Popescu (82′ Cristea), Karlik, Helder – Grădinaru, Tudorie (51′ Jula), Avdic (74′ Stoian), antrenor Daniel Florea. CFR Cluj : Felgueiras/cpt – Susic, Larie, Rada, Camora – Muniru, Monroy – Jakolis (34′ Fl. Costea), Guima (61′ Tiago), Ivanovski (77′ Christian) – Tade, antrenor Vasile Miriuţă * arbitru George Rădulescu (Bucureşti) * asistenţi Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Adrian Ionescu (Tîrgovişte) * arbitru rezervă Iulian Dima (Bucureşti) * observatori Sorin Boca (Iaşi; CCA), Mircea Călin (Bucureşti; LPF ) * marcator Tade (43′) pentru CFR * cartonaşe galbene Grădinaru (24′), Murgoci (44′) // Ivanovski (22′), Guima (58′) * şuturi spre poartă 2:6 * şuturi la poartă 0:1 !!! * cornere 2:6 * faulturi 14:13 * posesie 48% : 52% * statistică generală Oţelul – CFR Cluj 21 4 – 3 – 14

Cu o situaţie precară după şapte etape (locul 15 retrogradant, 5 puncte), fără antrenor principal, cu un antrenor debutant (Daniel Florea) şi doar pentru o scurtă perioadă de timp, fără un 11 sigur şi sudat, Oţelul Galaţi nu putea emite mari pretenţii. Potrivit celor delcarate de Daniel Florea înaintea partidei, s-a dorit un Oţelul determinat, motivat şi cu o altă atitudine. Au existat în grade diferite însă, nu au ţinut mult. Gălăţenii s-au străduit să arate ca o echipă, au muncit mult la mijlocul terenului, dar deficitar, carenţele personale evidenţiind lipsa de formă şi de pregătire. Au avut o singură şi mare ocazie prin Avdic, în minutul 13, cedînd terenul de la un minut la altul. Nici repriza a II – a nu a evidenţiat un Oţelul combativ,cu multe pase pierdute din neglijenţe individuale şi colective.

De cealaltă parte, am remarcat o echipă în care cuvîntuld e ordine este pragmatismul. Pase reuşite, construcţie elaborată, răbdare, presing, valoarea individuală cîntărind mult, foarte mult, garantînd succesul. Apărarea a gafat o singură dată, în repriza a II-a,în rest toate mingile s-au oprit în marginea careului, acolo unde Susic, Larie, Rada şi Camora au făcut legea, închizînd culoarele. Tade s-a jucat cu ocaziile, a reuşit două goluri, unul anulat în minutul 27 (ofsaid la limită), unul reuşit (43′), o a treia ocazie cu balonul scos în corner în ultimul moment de Cojoc.

Meciul în sine nu a avut mare spectacol, doar primele 10, 15 minute au fost ceva mai răsărite, în rest s-a jucat pe greşelile gazdelor şi aşteptarea ocaziilor din partea jucătorilor lui Miriuţă, antrenorul care a primit cel mai frumos cadou de ziua, lui, 46 de ani, victoria. Să tot ai parte de asemenea cadouri de ziua ta !

Pentru divizionarele Ligii I urmează şaisprezecimile Cupei României, a doua competiţie ca importanţă a fotbalului românesc. CFR Cluj întîlneşte Viitorul Axintele, miercuri, 24 septembrie, ora 16. Ar trebui să fie doar o problemă de scor. Apoi, toate privirile se vor îndrepta spre apropiatul derbi cu Universitatea Cluj. Ce repede am ajuns la etapa a 9 – a !