Fotbal Liga I – 7 Rapid – “U” Cluj 2:1 (1:0)

Extaz, agonie şi iar extaz la Rapid. Debut ratat pentru George Ogăraru & comp

Bucureşti, duminică, 14 septembrie, stadion ‘V. Stănescu, Giuleşti, spectatori cca 4000 * Rapid : Bornescu/cpt – Savin (Tânc 63′), Mera, Iacob, Mendy – Roşu, Negru – Buş, E. Dică (Călin 46′), Coman – Balitn (Ciolacu 71′), antrenor Ionel ganea. “U”Cluj : Veselovsky – Jovanovic, Ninu, Neag, Muşat – Gravenberch, Bucşa/cpt – Viveiros, Stojanovic (Martins 77′), Cristocea (R. Costin 89′), Mengolo (Boutadjine 30′), antrenor George Ogăraru * arbitru Ovidiu Haţegan (Arad) * asistenţi Gabriel Stroe (Piteşti), Alexandru Vodă (Alba Iulia) * observatori George Ionescu (CCA; Bucureşti), Cătălin Cursaru (LPF; Ploieşti) * marcatori Buş (37′), Călin (90’+3) pentru Rapid; Muşat (61′, pen) pentru “U” Cluj * cartonaşe galbene Coman (37′), Mera (80′), Buş (86′), Călin (90’+2), Savin (60′)/Ninu (23′), Cristocea (54′), Stojanovic (67′), Viveiros (71′), Gravenberch (81′) * faulturi 19:21 * cornere 4:4 * ofsaiduri 2:5 * şuturi spre poartă 6:4 * şuturi la poartă 5:2 *

U” Cluj avea create toate premisele celor 3 puncte : staff tehnic nou (George Ogăraru principal; Alfons Groenendijk secund; Mihai Neşu analist video), două săptămîni de pregătire şi armonizare a relaţiilor de joc, o situaţie tensionată la Rapid (Ionel Ganea ameninţat cu demiterea; un administrator judiciar tot mai contestat; un posibil proces Moraru – Massone; şase etape fără victorie; trei etape consecutive fără gol înscris !). Numai că în partida cu Rapid, universitarii au dezamăgit la mai toate capitolele cunoscute (pase la adversari şi afară, intercepţii ratate, demarcări şi verticalizări zero, construcţie rigidă a atacului, o linie de mijloc svaiţer, atac inexistent, driblinguri, multe neînţelegeri între jucători în priviţa schemelor de joc). Studenţii reuşesc primul şut pe spaţiul porţii abia în minutul 61, lovitura de la 11 m transformată de Muşat, urmînd apoi ratarea lui Martins (77′), şutul lui Muşat (minutul 86) şi reluarea peste a lui Bucşa (90’+1), puţine fapte pentru un egal sau o victorie. Nu te poţi prezenta astfel în Liga I. Dar Liga I din România cel puţin, ca privire generală după 7 etape, se joacă un fotbal modest către mediocru. Este de amintit şi momentul hilar oferit de Gravenberch în minutul 35, este ceva să te împiedici în propriile picioare !?!

U” a avut sclipiri între minutele 58 şi 77, cînd părea că revine în joc şi doreşte mai mult. Nu a fost să fie, fiecare jucător avînd partitura proprie de joc. Ar fi interesantă o statistică a paselor reuşite în raport cu cele la adversar sau afară, de mult timp îmi propun acest lucru şi sper să-l şi pot face la următoarele partide. Mihai Neşu are material suficient la partida Rapid – “U” Cluj. O asemenea statistică ar fi oglinda prfectă a comportării echipei noastre.

Nici Rapidul nu s-a ridicat la pretenţii dorite. Dar jucătorii au muncit mai mult şi mai atent, s-au adunat în momentele cheie, s-au găsit mai bine în teren, au construit judicios la centrul terenului, au fost mai activi şi străduinţa lor a dat pînă în final roade.

Privit în ansamblul său, jocul a avut şi nu ritm, a şi nu plăcut. A fost mult fragmentat de fauturile dese, a beneficiat şi de un Ovidiu Haţegan pus pe fluierat totul (corigent la capitolul legea avantajului), a avut şi un fond sonor pe măsura înfocaţilor fani rapidişti. Cu toată victoria obţinută, scaunul lui Ionel Ganea tot nu este sigur.

Luni, 22 septembrie, pe Cluj Arena poposeşte CSU Craiova. Craiovenii vin la Cluj – Napoca de pe o poziţie deloc comodă în clasamentul general. “U” Cluj are nevoie de victorie şi de cele 3 puncte puse în joc. Va ajunge la deziderat doar schimbîndu-şi jocul. Cu cel de acuma nu are nici o şansă.