Fotbal Liga I – 6 “U” Cluj – CSMS Iaşi 2:0 (2:0)

U” Cluj la prima victorie pe Cluj Arena. Chirilă nu a făcut minuni !

Luni, 1 septembrie, 2014, Cluj Arena, spectatori 2668 * “U” Cluj : Veselovsky – Jovanovic, Neag, Ninu, Muşat – Bucşa/cpt, Lungu (66′ Raul Costin) – Viveiros (76′ Achim), Stojanovic, Boutadjine – Mengolo (46′ Jula), antrenor Mihai Teja. CSMS Iaşi : Grahovac – Mitic, Mihalache, Munteanu, Vladu – Bosoi (72′ Călugăru), Creţu, Olah, Ciucur – Wesley (77′ Pălimaru) – Dedu (62′ Novac), antrenor Ionuţ Chirilă * arbitru Florin Miron (Bucureşti) * asistenţi Vlad Bârleanu (Bucureşti), Iulius Timar (Marghita) * arbitru rezervă Florin Mazilu (Satu Mare) * observatori Nicolae Marodin (Bucureşti; CCA), Bogdan Niculae (Ilfov; LPF) * marcatori Viveiros (22′), Muşat (38′, 11 m) pentru “U” * cartonaşe galbene Mengolo (20′)/Mitic (37′), Bosoi (6′) * cornere 5:7 * faulturi 18:10 * şuturi spre poartă 13:8 * şuturi la poartă 6:3 * posesie 57% : 43% repriza I; 49% : 51% repriza a II – a * debut la “U” Cluj Achim (ex Săgeata Năvodari) *

La ce fotbal au jucat cele două echipe – pe contre, cu garda jos cum se spune – s-ar fi putut înscrie mai mult de două goluri. “U” Cluj ar fi putut cîştiga cu 3:0 sau chiar 4:0, golverajul pozitiv constituind un avantaj în economia partidelor următoare. Nu a fost să fie din păcate, aşa că reţinem doar ratările lui Muşat (10′), Mengolo (17′), Stojanovic (64′, 73′), Raul Costin (80′), Boutadjine (52′, 90′). Dacă CSMS Iaşi ar fi înscris un gol sau două, la ocaziile avute (minutele 23, 29, 32, 35, 45+3, 58), nu ar fi fost nimeni surprins. A fost în mare, fotbalul dorit, ritm alert, cu alternanţe de posesie de ambele părţi, incisiv în cîteva momente, de aici şi ocaziile la ambele porţi. Jucătorii clujeni par să fi găsit pofta de joc, s-au găsit şi ceva mai bine la nivel de pase, construcţia a fost mai cursivă, apărarea la nivelul cerut de un joc cu miză, un plus de fantezie în pasarea mingilor, toate la un loc au contribuit la victoria Şepcilor Roşii, victorie care nu poate fi pusă la îndoială.

De cealaltă parte, cum am anticipat în avancronica partidei, noul antrenor al ieşenilor, Ionuţ Chirilă, nu putea face minuni după numai două antrenamente. Şi-a poziţionat bine jucătorii în teren, a jucat la egal, riscînd mult faza de apărare, acolo unde oaspeţii au lăsat gazdelor multe spaţii libere, mai mult sau mai puţin speculate de universitari. Mijlocul a funcţionat mai bine după pauză, cînd ieşenii au avut şi o posesie mai bună, dar tot nu a fost suficient pentru un egal sau o victorie.

U” Cluj urcă pe locul 9 în clasament, cu 8 puncte (6 2 2 2 7:5), avînd şansa îmbunătăţirii situaţiei după partidele cu Rapid (duminică, 14 septembrie, la Bucureşti) şi CSU Craiova (pe Cluj Arena), echipe în faţa cărora poate cîştiga şi încă fără probleme. Ce bune vor fi cele … 14 puncte după 8 etape !

Vlad Morar din nou la “U” Cluj

Are 21 de ani (n. 1993, 1 august), postul fiind cel de atacant. A fost juniorul “U” Cluj în perioada 2007 – 2010. A jucat sub culorile Alb – negre în perioada 2011 – 2012 (7 partide/4 goluri), după care a fost transferat la Petrolul (15 partide/2 goluri).

Pentru universitari, Vlad Morar este cel de al 17 – lea transfer al actualului sezon.

Va aduce Vlad Morar plusul dorit în atacul “U” Cluj ? Depinde numai de el. Oricum, timpul va decide.