Fotbal Liga I – 32 “U” Cluj – Astra 0:0

U” Cluj doar şanse matematice de rămînere în Liga I. Din păcate …

luni, 18 mai, 2015, Cluj Arena, spectatori 3300 * “U” Cluj : Veselovsky (48′ Dolha) – Ciupe/cpt, Neag, Skvorc, Bambara – Costin (78′ Lemnaru), Munteanu – Viveiros, Morar, Ceppelini – Castillion (46′ Mengolo), antrenor Adrian Falub, antrenori secunzi Cristi Pojar, Marius Popescu. Astra : Gavrilaş – Enache, Ben Youssef, Oros, Morais – Florescu, Laban – Tembo (84′ Pinto), Alibec (77′ Roşu), De Amorim – Fatai (68′ Spătaru), antrenor Marius Şumudică * arbitru Cristi Balaj (Baia Mare) 6.5 * asistenţi Daniel Mitruţi 7 (Craiova), Florin Păunescu 7 (Rm Vîlcea) * observatori Sajtos Laszlo (Sibiu), Marian Ivan (Ghimbav) * cartonaşe galbene Viveiros (16′), Castillion (41′), Mengolo (53′) // Fatai (8′), Alibec (50′), Florescu (76′) * statistică generală “U” Cluj – Astra 12 5 – 3 – 4 13:14 *

U” Cluj nu reuşeşte nici de data aceasta, victoria. Egalul nu o ajută mai deloc, este un punct şi atît deşi … Deşi jucătorii universitari au jucat un fotbal bun, în care pasele au curs bine, dovadă şi cele şase ocazii de gol una mai clară decît cealaltă (Morar în minutele 6, 22, 26, 61; Viveiros în minutul 25; Munteanu în minutele de prelungiri, 90’+3). Nu este mai puţin adevărat şi faptul că giurgiuvenii şi-au creat la rîndul lor, patru ocazii bune, toate rezolvate de portarii “U”, Veselovsky (la Alibec, 17′), respectiv Dolha (în minutele 70, 72, 83), oaspeţii putînd şi ei pleca cu toate punctele puse în joc.

Ce ar fi de reţinut din partida care a pus capăt etapei cu numărul 32 : accidentarea serioasă a portarului universitar Veselovsky (comoţie cerebrală); intervenţiile sigure ale lui Dolha; faza controversată în careul clujean, la ‘duelul’ Skvorc – Fatai; o partidă plăcută ochiului per ansamblu.

Acuma, acuma toţi ochii sînt aţintiţi spre TAS. Mai avem de aşteptat pînă vineri, 22 mai, cînd va fi dată sentinţa. O decizie favorabilă grupării CFR Cluj va schimba radical clasamentul Ligii I, locul 12 devenind retrogradabil !

Mai sînt două etape. “U” Cluj are 32 de puncte şi de jucat cu Oţelul (deplasare) şi Ceahlăul (pe Cluj Arena). Două victorii înseamnă un total de 38 de puncte, greu de spus dacă vor fi de ajuns. Să vedem ce meciuri au celelalte echipe condamnate la retrogradare :