Fotbal Liga I – 24 “U” Cluj – Rapid Bucureşti 1:0 (0:0)

Veselovsky din nou cel mai bun. Rapid cu marile ratări …

sîmbătă, 4 aprilie, Cluj Arena, spectatori 2842 * “U” Cluj : Veselovsky – Ciupe/cpt, Neag, Skvorc, Bambara – Lungu, Costin (52′ Viveiros) – Ceppelini (87′ Broeck), Gravenberch (73′ Munteanu), Mengolo – Castillion, antrenor Adrian Falub, secunzi Cristi Pojar, Marius Popescu. Rapid : Buchta – Sapina, Borda (40′ Dan), Cmovs, Joan Oriol) – Gecov, Garai – Meulens (67′ Kikas), Coimbra (60′ Benson), Edu Oriol – D. Niculae/cpt, antrenor Cristi Pustai * arbitru Kovacs Istvan (Carei) * asistenţi Mircea Grigoriu, Valentin Avram (ambii din Bucureşti) * observatori Florin Hîncu, Marian Ivan * cartonaşe galbene Lungu/79′ // Garai/80′ * marcator Castillion/56′ * statistica generală “U” Cluj – Rapid Bucureşti 90 35 – 14 – 41 *

În lupta pentru salvarea de la retrogradare, “U” Cluj obţine o victorie preţioasă. Nu trebuie să ne culcăm pe lauri. Victoria în sine vine tot pe fondul unui joc modest ca aspect general, acelaşi tipar de foarte mult timp. Norocul a fost de partea noastră şi numele lui este … Buchta, portarul oaspete greşind la o fază ce nu anunţa mare lucru.

U” este încă departe de jocul dorit. O dovadă o avem în primele 30 de minute, cînd Buchta a şomat pur şi simplu. O avem şi în multele şi marile ocazii ale Rapidului, numai intervenţiile lui Veselovsky (providenţial în minutele 7, 33, 44, 81) salvîndu-ne pielea. Şi cum ocaziile ratate se răzbună, jucătorii Rapidului au de ce să fie supăraţi.

U” Cluj a fost la meciul cu numărul 1600 pe prima scenă valorică a ţării (divizia A, Liga I). Universitarii înscriu după o secetă de 9 meciuri oficiale, 118 zile şi 934 de minute. Cîştigă după aproape patru luni (decembrie 2014, victorie cu 6:0 în deplasarea de la Ceahlăul). Cîştigă, asta contează.

Marţi, 7 aprilie, CSU Craiova – “U” Cluj, ora 17. Ce bun ar fi un egal … Nu mai zic de o victorie …