Fotbal Liga I – 21 FC Braşov – “U” Cluj 1:0 (0:0)

FC Braşov şi meritat şi ajutată de Balaj. “U” Cluj: 548 minute fără gol marcat !

Braşov, stadion Tineretului, spectatori cca 1500 * FC Braşov : Iacob – Matei, Novakovic, Leko, Cr. Ganea – Juric, Zlomislic – Constantinescu/cpt (85′ Străuţ), Aganovic, Bencun (92′ Moraru) – Ţîră (78′ L. Ganea), antrenor Vjekoslav Lokica. “U” Cluj : Veselovsky/cpt – Jovanovic, Skvorc, Neag, Bambara – Costin (78′ Calcan), Lungu – Viveiros (60′ Gravenberch), Ceppelini, Mengolo – Castillion (69′ Lemnaru), antrenor Adrian Falub, secunzi Marius Popescu, Cristi Pojar * arbitru Cristian Balaj (Baia Mare) * asistenţi Octavian Şovre (Oradea), Sebastian Gheorghe (Suceava) * observatori Iulius Nemţanu, Bogdan Gheorghe * marcator Leko (72′) * cartonaşe galbene Leko (12′), Aganovic (31′) // Skvorc (37′), Viveiros (57′) * posesie 51% : 49% în repriza I; 53%:47% repriza a II – a * palmares general FC Braşov – “U” Cluj 68 28 – 19 – 21

Rezultatul vă este cunoscut, nu este cel dorit de noi cel puţin, rîndurile de faţă nu se vor a fi o cronică în sensul cunoscut al cuvîntului. Vor fi consideraţii pe marginea unei noi partide pierdute de universitari, ajunşi la 548 de minute fără gol marcat, situaţie ce dă serios de gîndit.

Am scris şi subliniez din nou, minuni nu face nici un antrenor nou peste noapte. Minuni la “U” Cluj nu trebuie aşteptate şi nu imediat. Supărător este altceva, echipa nu joacă mai nimic. O dovedeşte şi recenta partidă de la Braşov, în care clujenii şi-au creat doar patru ocazii de joc (Castillion, Costin, Lungu, Mengolo), asistînd în rest la un joc steril, fără idei tactice, purtare a balonului între linia de fund şi cea mediană, verticalizări zero, baloane aruncat în careul advers la întîmplare. Veselovsky a ţinut din nou poarta (intervenţii eficiente în faţa lui Bencun, Ţîră, Bencun, Juric, Aganovic), a greşit la golul lui Leko, este om şi înţelegem.

Braşovenii, ca şi universitarii clujeni dealtfel, joacă un fotbal de insolvenţă, slab per ansamblu. Gazdele au ieşit la joc abia în repriza a II – a, şi-au creat ocazii, pasele au mers mult mai bine, plusuri fiind la construcţie. Au avut şi noroc cu centralul Cristi Balaj, care a închis ochii la henţul lui Matei în suprafaţa de pedeapsă şi reluările fazei confirmă henţul şi lovitura de la 11 m. Nu şi pentru Balaj. Nici nu mă aştepam. Ţinem minte ochii închişi la partida “U” Cluj – Dinamo (2:3), cînd din două situaţii clare se putea acorda penalty … Norocul este că Balaj mai are puţin de stat în arbitrajul românesc şi iese. Pentru mine unul va fi o ieşire pe uşa din dos. L-am urmărit cu atenţie şi în partida de vineri, plictisit, decizii din cînd în cînd, deşi repriza a II – a a fost şi una a contrelor la glezne, a împingerilor, … Nu scuz prin arbitraj prestaţia studenţilor clujeni. Vreau numai să trag un semnal de alarmă, subliniind arbitrajul modest al băimăreanului. Ar face un gest deosebit, care I-ar ierta multe greşeli, dacă s-ar retrage mai repede …

U” Cluj cade pe locuri retrogradabile. Urmează o altă partidă grea, cea cu FC Botoşani. Totul e ca tensiunile din sînul echipei să dispară şi lucrurile să reintre pe făgaşul lor normal. Echipa să joace şi să cîştige,să urce locuri în clasament. Returul este întra-adevăr unul de foc pentru Şepcile Roşii.