Fotbal Liga I – 20 “U” Cluj – Concordia Chiajna 0:0

Suferinţă în jocul “U” Cluj. Concordia neînvinsă din 12 septembrie 2014 !!!

duminică, 8 martie, Cluj Arena, spectatori cca 3500 * “U” Cluj : Veselovsky/cpt – Ciupe, Neag, Skvorc, Bambara – Kovacs (46′ Gravenberch), Costin (84′ Calcan) – Ceppelini, Mengolo, Viveiros (66′ Lungu) – Lemnaru, antrenor Adrian Falub, secunzi Cristian Pojar, Marius Popescu. Concordia : Matache – Vagner (84′ Dyulgherov), Lovin/cpt, Lung, Martins, Bucurică – Boldrin, Purece (75′ Grigorie), Madeira – Florea (67′ Serediuc), Dina, antrenor Marius Şumudică, secund Bogdan Andone * arbitru Kovacs Istvan (Carei) * asistenţi Ciprian Danşa (Oradea), Iulius Timar (Marghita) * observatori Iosif Olah (Sf. Gheorghe, CCA), Dan Potocianu (Reşiţa; LPF) * cartonaşe galbene Neag (50′), Skvorc (53′) / Martins (36′), Vagner (77′), Lovin (86′) * faulturi 17:15 * cornere 2:3 * ofsaiduri 2:1 * şuturi la poartă 14:11/4:6 pe spaţiul porţii * henţuri 2:3 * posesie 52% : 48% repriza I; 51% :49% repriza a II – a * palmares general “U” Cluj – Concordia Chiajna 8 3 – 4 – 1 *

Cum am aniticipat, tripleta Falub – Pojar – Popescu nu putea face minuni în numai cîteva zile de la preluarea băncii tehnice, cu toate cunoştinţele antrenorilor. Faptul că Ogăraru a schimbat des 11 – le de start lasă urme greu de şters, relaţiile dintre jucători fiind în suferinţă. Consecinţa este una, tot jocul “U” Cluj este în suferinţă şi suferinţă înseamnă baloane pierdute uşor, pase la adversar, baloane scăpate în tuşe, combinaţii departe de poarta adversă, centrări de dragul centrărilor, neatenţii individuale şi colective cu urmările cunoscute. De patru partide, trei în Liga I şi una în Cupa României,”U” Cluj nu înscri, nereuşind să găasească soluţiile tehnice pentru desfacerea apărărilor adverse. Chiajna s-a apărat cu cinci fundaşi, o formulă de joc bună pentru partidele din deplasare, s-a apărat în terenul propriu, a ieşit puţin la atac dar cînd a făcut-o şi-a creat ocazii de gol bune. Universitarii au avut din nou în portarul Veselovsky cel mai bun om de pe teren cu intervenţii salvatoare în minutele 24 (Boldrin), 36 (Purece), 43 (din nou Boldrin), 47 şi 52 în faţa lui Florea, ultima intervenţie fiind cea din minutul 54 la şutul lui Lovin.

U” Cluj a avut ocazia golurilor prin Mengolo (5′, 7′, Lemnaru (28′), Gravenberch (57′, 77′), Ceppelini (85′), Calcan (90’+1), la cîteva Matcahe intervenind in extremis. Aşa se scrie istoria acestui egal care nu ajută mai deloc “U” Cluj. Şi urmează deplasarea la FC Braşov …