Fotbal Liga I – 15 Astra Giurgiu – “U” Cluj 1:1 (0:0)

Faze controversate, eliminări, nervi, bare, 11 m ratat, …, ce meci !

sîmbătă, 22 noiembrie, stadion ‘Marin Anastasovic’, Giurgiu, spectatori cca 1000 * Astra : Lung Jr – Pliatsikas (80′ Rus), Yousseff, Oros, Morais – Florescu, Laban – Enache, Budescu/cpt (74′ Alibec), De Amorim – Bukari (89′ Yahaya), antrenor Oleg Protasov. “U” Cluj : Panagopoulos – Muşat, Skvorc, Ninu, Ciupe – Cristocea, Costin, Stojanovic (86′ Morar) – Mengolo, Lemnaru/cpt, Gravenberch (44′ Ceppelini), antrenor George Ogăraru * arbitru Sebastian Colţescu (Craiova) * asistenţi Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Dragoş Iliescu (Craiova) * observatori Adrian Vidan, Romulus Chihaia (ambii Bucureşti) * marcatori Bukari (55′)/Lemnaru (67′, pen) * cartonaşe galbene De Amorim (57′), Lung Jr (65′), Pliatsikas (73′), De Amorim (77′)/Ceppelini (45′), Ciupe (47′), Stojanovic (52′), Mengolo (68′), Costin (80′) * cartonaşe roşii De Amorim (77′), Florescu (86′) la Astra * cornere 3:6 * faulturi 16:12 * şuturi spre poartă 8:11 (7:6 la poartă) * ofsaiduri 1:1 * henţuri 0:1 * posesie 53% : 47% în R1; 48% : 52% în R2 * palmares general Astra – “U” Cluj 11 4 – 2 – 5 14:13 *

Are dreptate George Ogăraru cînd afirmă, citez, “cred că am făcut un meci bun şi meritam victoria”. Afirmaţia se susţine, cu două amenamente însă. “U” Cluj putea obţine victoria dacă … Dacă Muşat nu ar fi ratat lovitura de pedeapsă (77′), dacă Gravenberch nu ar fi nimerit bara în minutul 27, dacă Lung Jr nu ar fi avut intervenţii bune în faţa universitarlor Lemnaru (13′), respectiv Cristocea (64′), dar şi dacă ar fi gestionat mai bine situaţia cu doi oameni în plus pe teren. Apoi, Astra putea obţine şi ea victoria dacă Panagopoulos nu ar fi avut două intervenţii bune în faţa jucătorilor gazdă Budescu (60′) şi Bukari (76′), dar şi dacă Bukari şi Alibec nu ar fi nimerit bara (minutele 85′ şi 90′), în inferioritatea numerică !

U” Cluj a jucat la Giurgiu peste aşteptări, este jocul pe care-l dorim, de posesie şi presing, ceva mai agresiv în atac, cu deschideri pe flancuri, verticalizări, … Mai trebuie lucrat la relaţiile de joc dintre jucători, la faza de finalizare, acolo unde există încă multă pripeală, după cum mai trebuie lucrată faza de apărare, finalul partidei arătînd un “U” Cluj descoperit, cu spaţii largi, culoare de care gazdele ar fi putut profita.

Astra nu a strălucit, în primele 45 de minute fiind ştearsă, o posesie sterilă, ocazii puţine, joc anost. De cealaltă parte, “U” a mizat pe apărare, dar şi pe cartea contratacului, acolo unde Mengolo şi Gravenberch aufăcut legea în cîteva situaţii.

Repriza a II – a a fost cea care a dat culoare partidei, cu faze controversate, eliminări, nervi, prea mulţi nervi, ratări din situaţii destul de clare, ambele echipe luptînd pentru victorie. “U” Cluj nu a ştiut să profite de situaţiile de om în plus, lăsînd spaţii descoperite în linia mediană şi cea de fund, aspecte ce pot fi puse la punct.

Acest 1:1 este nemulţumitor pentru ambele echipe. Astra nu confirmă nici după venirea lui Protasov, înregistrînd al 6 – lea rezultat de egalitate. “U” Cluj nu reuşeşte să treacă de zona retrogradării. O ajută deocamdată, jocul rezultatelor, să vedem cît va ţine şi miracolul acesta.

Etapa a 16 – a aduce pe Cluj Arena, una din protagonistele retrogradării, Oţelul Galaţi (locul 16 deocamdată, 11 puncte). “U” Cluj este pe locul 13, cu 14 puncte, realizaţi ce importanţă arepartida şi punctele puse în joc. “U” Cluj trebuie să cîştige această partidă ! Trebuie, acesta este acum cuvîntul de ordine, trebuie !