Fotbal Liga I – 12 “U” Cluj -Viitorul 2:2 (0:2)

Euro goluri pe Cluj Arena. “U” Cluj şi Viitorul două reprize total difertie

sîmbătă, 25 octombrie, Cluj Arena, spectatori 1460 * “U” Cluj : Veselovsky – Ciupe, Skvorc, Neag, Muşat (46′ Lemnaru) – Bucşa/cpt, Lungu – Mengolo (46′ Ceppelini), Cristocea (66′ Kovacs), Viveiros – Gravenberch; rezerve Panagopoulos/p, Stojanovic, Martins, Costin, antrenor George Ogăraru. Viitorul : Buzbuchi – Manea, Ţîru, Mamele (80′ R. Marin), Mitrea /cpt – Benzar, Pană (64′ Şeroni) – Andjelkovic (53′ Nikolov), Tănase, Mitriţă – Bonilla; rezerve Balauru/p, Puţanu, Mărcuş, Neacşa, antrenor Gheorghe Hagi * arbitru Marcel Bârsan (Bucureşti) * asistenţi Valentin Avram, Vlad Bîrleanu (ambii Bucureşti) * observatori Aurel Beldeanu (Craiova; LPF), Aron Huzu (Sibiu, CCA) * marcatori Ceppelini (66′), Gravenberch (70′)/Mitriţă (21′), Mitrea (42′, pen) * cartonaşe galbene Skvorc (42′), Ciupe (71′), Muşat (79′)/Bonilla (71′) * faulturi 15:14 * cornere 4:5 * şuturi spre poartă 9:11 (4:7 pe spaţiul porţii) * ofsaiduri 2:0 * henţuri 0:1 * posesie 51% : 49% R1; 52% : 48% R2 * statistică generală “U” Cluj – Viitorul 5 2 – 2 – 1 *

Ne place sau nu, acesta este adevărul şi ne-am şi obişnuit cu el. “U” Cluj nu are o constanţă în joc, una dintre reprize este compromisă, alta bună sau foarte bună, un joccucuţitul la os, deranjant şi supărător. Am văzut acest joc de multe ori în aceste 12 etape. S-a repetat şi sîmbătă, cînd studenţii au jucat lamentabil prima repriză, au avut alte cinci minute de vis în cea de a doua repriză, lăsînd oaspeţilor iniţiativa. Şi echipa antrenată de Hagi a căutat să profite dn plin de nesincronizările, indeciziile, pasele greşite şi baloanele piedute de jucătorii “U” Cluj. Raportul ocaziilor le este oricum favorabil şi din nou trebuie remarcat aportul bravului portar Veselovsky, înger păzitor de rasă pentru buturile clujene. Au fost multe momentele în care Veselovsky a intervenit cu brio, eu propunîndu-vă intervenţiile la şuturile sau reluările lui Tănase (minutele 15, 28, 52, 51), Benzar (65′), Răzvan Marin (82′), la care se adaugă şi ratarea lui Mitrea (33′). Studenţii au avut ocazii în minutele 52′ (Lemnaru), 56 (Bucşa), 68 (Gravenberch) şi Ciue (84′), puţine în raport cu oaspeţii.

Dacă e să analizez prestaţia studenţilor pe reprize, atunci nu am multe de spus şi scris, acelaşi carenţe din partidele anterioare . Posesie în jumătatea proprie, pase greşite mai ales la verticalizări, baloane pierdute uşor, fără nici o ocazie de gol o repriză I întreagă; ceva mai activă în repriza a II-a, cînd au apărut golurile şi ocaziile, apoi dominare sterilă. Viitorul a forţat în primele 45 de minute, cînd a reuşit şi cele două goluri. A preferat să joace la conservarea rezultatului în partea a II—a, contratacul fiind arma des folosită, dovadă ocaziile avute. După cîteva rezultate din această a 12 – a etapă, ne convingem că nici 2:0 nu este un rezultat liniştitor.

Singurele bucurii rămîn euro golurile lui Ceppelini şi Mitriţă, chiar şi al lui Gravenberch poate fi considerat din aceeaşi categorie a golurilor frumoase (preluare, pătrundere, desprindere de Mamele, şut sub transversală), egalul reuşit in extremis, respectiv galeria “U” Cluj, la înălţime cu tot jocul studenţilor. Din păcate, “U” Cluj rămîne în zona retrogradării, 12 puncte, şi o altă partidă grea la orizont, deplasarea la Gaz Metan Mediaş.