Fotbal Liga I – 10 “U” Cluj – Pandurii Tg Jiu 2:0 (1:0)

Momentul de magie Lorant Kovacs. Pandurii pe primul loc retrogradant

Cluj Arena, sîmbătă, 4 octombrie, spectatori 2024 * “U” Cluj : Veselovsky – Ciupe, Ninu, Skvorc, Muşat – Lungu, Bucşa/cpt – Viveiros (76′ Ceppelini), Cristocea (80′ Kovacs), Achim (51′ Martins) – Gravenberch, antrenor George Ogăraru. Pandurii : Stanca – Pleaşcă, Erico, Elton, Momcilovic – Buleică (46′ Mevlja), Anton (73’Predescu), Nistor, Nicoară (46′ Shalaj) – Roman, Matulevicius, antrenor Petre Grigoraş * arbitru Kovacs Istvan (Carei) * asistenţi Mircea Grigoriu, Bogdan Gheorghe * arbitru de rezervă Florin Miron (toţi trei din Bucureşti) * observatori Florin Hancu (Braşov; CCA), Dan Potocianu (Reşiţa; LPF) * marcatori Cristocea (42′), Kovacs (81′) pentru “U” Cluj * cartonaşe galbene Achim (39′), Bucşa (45′), Cristocea (55′), Ceppelini (85′), Martins (90′) la “U”; Shalaj (55′) la Pandurii * şuturi spre poartă 9:17 * şuturi la poartă 4:5 * cornere 3:8 * ofsaiduri 2:2 * faulturi 14:13 * posesie 48% : 52 % * statistică generală “U” Cluj – Pandurii Tg Jiu 11 1 – 4 – 6 9:21 *

Fiecare partidă în parte are deja însemnătatea ei. Fiecare punct contează enorm şi veţi constata şi dvs, cu fiecare etapă disputată, în funcţie şi de rezultate, că echipele vor face schimburi de locuri între ele.

Exact aşa s-a întîmplat şi la “U” Cluj – Pandurii. “U” aborda partida cu o zestre modestă, 8 puncte. Pandurii stătea ceva mai bine, 10 puncte. După etapa a 10 – a, “U” trece pe locul 12, cu 11 puncte, în timp ce Pandurii cad pe locul 13, primul loc retrogradant, şi mai şi rămîn cu cele 10 puncte.

Era cazul şi timpul ca “U” Cluj să cîştige, prea multă secetă strică … Numai că universitarii continuă să trăiască periculos. Joacă bine o repriză, se apără la fel de bine, tremură fie o repriză întreagă, fie pe final de partide. Şi i s-a întîmplat să piardă puncte preţioase cu FC Braşov, Rapid, CFR Cluj. Era să piardă şi în faţa Pandurilor lui Grigoraş. Au căutat să apere fragilul 1:0 de la pauză, cedînd total terenul în repriza a II – a, oaspeţii trecînd pe lîngă egalare sau victorie prin Nistor (56′, intervenţie oportună Veselovsky), Matulevicius (75′; ratare din 6 m !), Mihai Roman (86′, bară cu poarta goală înaintea ochilor !!!). Au fost 45 de minute de coşmar pentru echipă, staff şi fani, dar şi 45 de minute în care momentul de magie Lorant Kovacs a adus al doilea gol universitar şi odată cu el, victoria. Este golul care nu se vede des pe stadioane, se vede mai mult la case mari şi de vază, statut spre care tinde şi “U” Cluj. Cu acest gol, Lorant Kovacs poate fi considerat un deschizător de drumuri spre înalta societate.

Concluzii ? Multe nu sînt de spus sau scris. Jucătorii “U” Cluj aglomerează bine jocul în preajma careului propriu, ştiu să aşeze jocul, să-l liniştească, să construiască mult mai bine decît au făcut-o, recuperările şi deposedările sînt şi ele mai multe, şi jucătorii se găsesc mult mai repede şi mult mai bine, altul le este jocul în orice caz. Important este să-l practice la acelaşi nivel şi mai bine chiar…