Fotbal Liga 2/seria II – 14 “U” Cluj – Chindia Tîrgovişte 2:1 (1:1)

Niczuly, demon şi înger pentru “U” Cluj. Chindia aproape de un egal …

sîmbătă, 14 noiembrie, Cluj Arena spectatori cca 1200 * “U” Cluj : Niczuly/cpt – Butean, Cordoş, Crişan, Hîmpea – Cîndea, Tarcea – Boboc (C. Popescu 82′), Greu (P. Popescu 88′), Ursu (Janos 86′) – Schieb, antrenor Mihai Teja. Chindia : Meilă – Martac, Ispas, C. Dinu (B. Dinu 66′), Pătru/cpt – Voinea, Neniţă, Anton (A. Vasile 74′), Stoica – Cherchez (L. Mihai 80′), Popa, antrenor Nicolae Croitoru * arbitru Nicolae Botaş (Timişoara) * asistenţi Ovidiu Timar (Marghita), Răzvan Nistoran (Reşiţa) * observatori Marian Deaconu (Ploieşti), Valer Vancea (Oradea) * marcatori Ursu (31′), Tarcea (75′) // Cherchez (35′) * cartonaşe galbene Crişan (24′) // Ispas (38′) * faulturi 14:11 * cornere 8:5 * şuturi la poartă 13:10 (pe spaţiul porţii 6:7) * posesie R1 51% : 49%; R2 52% : 48% *

U” Cluj îşi trece în cont încă 3 puncte de o importanţă covîrşitoare, victorie prin care team – ul rămîne neînvins de şase etape. O performanţă de apreciat, care obligă la alte rezultate la acelaşi nivel.

Cum am anticipat, “U” nu a avut deloc un meci uşor, Chindia dovedind că-şi merită locul ocupat în prezent, team bine aşezat, cu o tactică pusă la punct, un joc de contratac bine cunoscut.

Au fost două reprize egale aproape, ambele grupări creîndu-şi ocazii de a marca, pe fondul unui joc din care nu au lipsit fazele spectacol, cele de uzură, faze litigioase (minutul 60, golul eronat anulat lui Boboc/”U”, presupus fault la Meilă; minutul 65 : şut Butean, henţ Ispas în suprafaţa de pedeapsă !, nesancţionat însă) şi nu în ultimul rînd, portari în formă. Rerpiza a II – a a fost, ca spectacol, net superioară primei, a fost repriza ocaziilor, a jocului alert, a jocului elaborat, jocul a două echipe cu pretenţii de promovare în prima ligă valorică.

Niczuly a fost demon şi înger. A greşit la golul lui Cherchez – greşeala este omenească, se întîmplă la toate casele – , a fost însă la post în minutele 25 (la penalty – ul executat de Anton), 48 (ratare Cherchez), 52 (de două ori în aceeaşi fază, la şuturile lui Popa şi Anton), 74 (balon scos de sub transversală, şut Ispas), universitarii rămînînd în continuare echipa cu cele mai puţine goluri primite, 9. De partea cealaltă, Meilă a intervenit salutar la şuturile lui Tarcea (10′), Greu (63′), Crişan (78′), Ursu (79′), portar de reflex, portari de primă ligă ca să fiu sincer.

Pentru “U” Cluj urmează o partidă de foc la propriu şi la figurat. UTA – “U” Cluj este prin excelenţă, un derbi de tradiţie. În tur, pe Cluj Arena, UTA s-a impus (1:0), motiv în plus pentru universitari de a-şi lua revanşa. Că nu va fi uşor este altceva. Nu şi imposibil şi văd “U” Cluj capabilă de un rezultat bun la Arad.