Fotbal Liga 2 – 8 CSM Rm Vîlcea – “U” Cluj 2:1 (0:1)

Gazdele victorioase cu un om în minus ! Blestemul fazelor fixe la “U” Cluj

sîmbătă, 10 octombrie, Rm Vîlcea, stadion Municipal, spectatori cca 800 * CSM Rm Vîlcea : Fildan – Vasile, Pîrvulescu, I. Stoica/cpt, Al. Ionescu – Iordache (Geantă 70′), Piscanu – Firţulescu, Neagoe (Voinea 78′), Luduşan (Marian 65′) – Staicu, antrenor Alexandru Pelici. “U” Cluj : Niczuly/cpt – Buteanu, R. Crişan, Cordoş, Hîmpea – Boboc (P. Popescu 79′), Cîndea – Cocină, Ursu, Greu – C. Popescu, antrenor Marius Popescu * arbitru Dorian Micloşină (Oradea) * asistenţi Ionuţ Babadac (Reşiţa)), Gabriel Stroe (Alexandria) * marcatori Voinea (79′), Staicu (89′) // Boboc (27′) * statistică generală CSM Rm Vîlcea – “U” Cluj, liga 2 : 5 2 – 2 – 1 8:8 *

Cu o etapă în urmă, “U” Cluj pierdea în faţa Olimpiei Satu Mare (1:2), golurile oaspeţilor fiind reuşite în urma a două faze fixe, două cornere mai precis. Ca un făcut, din păcate, tot în urma a două faze fixe, şi CSM Rm Vîlcea îşi trece în cont 3 puncte, victorie care o urcă pe locul 2, cu 15 puncte. Ca tacîmul să fie complet, “U” Cluj pierde şi cu un om în plus pe teren (Firţulescu de la gazde a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 86), studenţii avînd de rezistat doar cîteva minute pînă la obţinerea unui rezultat de egalitate. Nu a fost să fie şi urmarea se ştie, “U” Cluj coboară în clasament, locul 12 cu doar 6 puncte, o zestre extrem de sărăcăcioasă după opt etape.

Ce a fost pînă în fatidicul minut 89 ? Gazdele şi-au anunţat intenţiile ofensive de la bun început, primele ratări fiind semnate de Stoica şi Piscanu. A urmat golul lui Boboc, care a profitat de greşeala fundaşului central Pîrvulescu, gol anticipat de ratarea lui Cocină (minutul 24, şut respins de portarul Fildan). Pînă la finalul primei reprize, “U” a mai avut o ocazie, prin Greu, primele 45 de minute finalizîndu-se cu un fragil 1:0 în contul “U” Cluj.

Repriza a II – a s-a jucat cu vîlcenii forţînd şi obţinînd victoria, a şaptea partidă consecutivă fără înfrîngere pentru Pelici & comp.

Reiau o idee mai veche. Conducerea “U” Cluj ar trebui să apeleze la foştii jucători ai echipei, cîţiva liberi de contract în momentul de faţă, jucători cu experienţă şi de care este nevoie. Tinerii pe care-i are Marius Popescu în lot, cu toată admiraţia pe care o am şi o avem pentru ei, nu fac faţă ligii secunde şi asta se vede.

etapa 13: “U” – FC Bihorul Oradea

De unde am putea cîştiga 3 puncte ? “U”, din cum arată echipele la ora actuală şi locul lor în clasament, poate cîştiga în faţa team -urilor FC Caransebeş, Metalul Reşiţa şi FC Bihorul Oradea. Îmi este greu de crezut că vom reuşi puncte în faţa celor de la FC Braşov şi FCM Baia Mare, deşi printr-o mobilizare extraordinară, două egalităţi ar fi posibile. Luăm în calcul trei victorii şi un total de 15 puncte, eventual 16 la fina de tur. Puţine totuşi, dar ceva mai liniştitoare, care ar plasa “U” Cluj pe locuri departe de zona retrogradării.

U” Cluj – FC Braşov

sîmbătă, 17 octombrie, Cluj Arena, 11.00

Este un derbi tradiţional pentru ambele echipe, puse să se întîlnească de data aceasta, în Liga 2.

FC Braşov – locul 6, 13 puncte – are un antrenor încercat, Adrian Szabo, cel care nu uită că a mai cîştigat cu FC Braşov pe Cluj Arena. Tehnicianul braşovean va folosi cu siguranţă 11 – ele : Căucă – David, Poverlovici, Puţanu, Letan – Avram, Vl. Munteanu, Moraru, Olteanu – Codoban, Matei, rezerve Mutu/portar, Ene, Rusu, Istrofor, Perju, Popa, Hlinca, Ianc, o bancă de rezerve din care se poate alege.

Să credem într-o comportare bună a Şepcilor Roşii, una de 3 puncte. Iau în considerare şi 1 punct, numai să fie.