Fotbal Liga 2 – 13/final tur “U” Cluj – FC Bihorul Oradea 2:0 (1:0)

Joc modest de ambele părţi. O singură consolare, victoria “U” Cluj şi locul 7

miercuri, 11 noiembrie, Cluj Arena, spectatori cca 800 * “U” Cluj :Niczuly/cpt – Butean, Crişan, Cordoş, Hîmpea – Cîndea, Tarcea – Ursu, C. Popescu (Keresztes 62′), Greu (Janos 83′) – Cocină (Schieb 80′), antrenor Mihai Teja. FC Bihorul Oradea : Kiraly – Remeş, Minţaş, Chira, Arsene (Pantea 86′) – Magda, Ember – Coroian, Şulea, Andor /cpt (Negrea 73′) – Trabalka (Sereş 50′), antrenor Nicolae Mănăilă * arbitru Paul Unimătan (Zalău) * asistenţi Friddle Marian (Bacău), George Duţă (Bacău) * observatori Ioan Cristea (CCA; Bucureşti), Florin Mierea (FRF; Timişoara) * marcatori Greu (15′, pen), Janos (90’+2) pentru “U” * cartonaşe galbene Ursu (55′), Keresztes (86′) // Coroian (10′), Chira (38′), Andor (73′), Minţaş (90′) * faulturi 18 : 13 * cornere 5 : 4 * ofsaiduri 1:2 * şuturi la poartă 16 : 8 (pe spaţiul porţii 6:2) * posesie R1 : 49% : 51%; R2 : 52% : 48% *

Trebuie să recunoaştem şi să spunem lucrurilor pe nume, chiar dacă supără sau/şi dor. Impresia generală este de joc modest, salvat ceva, ceva, de repriza a II – a, mai animată şi cu mai multe ocazii. Adevărul este că ne aşteptam din partea universitarilor, la un joc cel puţin la nivelul celui cu FC Caransebeş. Nu a fost să fie pentru că nici un meci nu seamănă unul cu altul, studenţii fiind de nerecunoscut, mai ales în primele 40 de minute. La nivelul lor au fost şi oaspeţii. Scriu aceste rînduri gîndindu-mă la apropiata partidă cu Chindia Tîrgovişte, care trebuie abordată şi jucată de studenţi cu mare atenţie. Nu dezlînat, cu pase aiurea, driblinguri de dragul driblingurilor, şuturi …, greşeli individuale şi colective, … Repet, repriza a II – a a adus şi jocul mai ordonat, nu mult însă. A adus şi ocaziile de gol (Tarcea, Butean, Cocină, Hîmpea, Schieb, Keresztes // Remeş, Ember), echipa mai prezentă în joc reusînd cele 3 puncte.

Finalul de tur, bun prin prisma punctelor reuşite, urcă “U” Cluj pe locul 7, cu 19 puncte şi un golaveraj pozitiv (12:8). Am anticipat acest final de 9 puncte consecutive, studenţii reuşind atunci cînd puţini se mai aşteptau. Este însă finalul care dă speranţe pentru un retur cel puţin la nivelul ultimelor evoluţii, o prezenţă în play – off intrînd deja în discuţie. Chiar dacă următorul adversar este …

U” Cluj – Chindia Tîrgovişte. Început de retur în forţă pentru universitari

Cluj Arena, sîmbătă, 14 noiembrie, 11.00

În tur, “U” Cluj se impunea pe terenul noii promovate în Liga 2 – a, graţie golului reuşit de Calcan (15′). Ce a urmat puţini aveau să anticipeze. “U” Cluj s-a cantonat în zona locurilor retrogradabile, în timp ce Chindia (Meilă – Martac, Ispas, Dinu, Pătru – Voinea, Cruceru, Anton, Stoica – Popa, Cherchez; rezerve Gîrlea/p, Neniţă, Dinu Bgodan, Grigore, Mihai, Nisipeanu, Vasile Bogdan), antrenor Nicolae Croitoru, a punctat de la o etapă la alta, ajungînd în primele ‘6’, sistemul ales, 4 – 4 – 2, fiind pe profilul jucătorilor.

Partida de sîmbătă se anunţă grea pentru “U” Cluj. Ne dorim victoria, fără îndoială. Ţinem cont şi de valoarea de acum a adversarului şi cred că ne vom declara mulţumiţi şi cu un egal. Dar în condiţiile unui joc bun, la nivelul celui cu FC Caransebeş, pe care îl iau acuma etalon pentru studenţi.

7. “U” Cluj 13 6 1 6 12:8 19p

acasă : 7 2 1 4 7:5 7p

deplasare 6 4 0 2 5:3 12p

Universitarii au avut evoluţii bune în deplasare, unde au reuşit patru victorii preţioase prin adversarii de care a trecut (Chindia, CS Mioveni, FC Baia Mare, Metalul Reşiţa), primele trei fiind din partea superioară a clasamentului. Pe teren propriu, studenţii au reuşit să se reabiliteze spre sfîrşitul turului, bine şi aşa pînă la urmă. Altul trebuie să fie returul pe terenul Cluj Arena.

Marcatori “U” Cluj * Niczuly fără gol de 450 de minute !