Fotbal feminin Preliminarii C. E. Olanda 2017 România – Ucraina 2:1 (2:1)

p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120%; }

România în cărţile calificării. Depindem de Finlanda, Rusia, Italia, …

15 septembrie, stadion ‘Dr. Constantin Rădulescu’, cartier Gruia; grupa 3

România (4-4-2): Părăluţă – Corduneanu (Giurgiu, min. 50), Havriştiuc, Ficzay, Olivia Oprea (Bâtea, min. 63) – Olar (cpt.), Sârghe, Bortan, Voicu – Duşa, Rus (Lunca, min. 46) * rezerve: Roxana Oprea, Giurgiu, Tărăşilă, Lunca, Gorea, Bâta, Goder * antrenor: Mirel Albon

Ucraina (4-3-3): Zvarich – Filenko, Kravetz, Vasylyuk, Basanska – Diatel, Andrushchak (Kalinina, min. 66), Apanaschenko – Boychenko (Khimich, min. 46), Kozyrenko, Ovdiychuk (Andrukhiv, min. 86) * rezerve: Andrukhiv, Ivanishyn, Kalinina, Kochnyeva, Iermoenko, Khimich, Samson * antrenor: Volodymyr Reva

arbitru Bibiana Steinhaus (Germania) * asistenţi Katrin Rafalski, Karoline Wacker (Germania) * marcatoare Havriştiuc (4), Duşa (11) // Ovdiychuk (8) * cartonaşe galbene Fl. Oprea (39), Corduneanu (39), Fl. Olar (85), Voicu (90+2) // Kalinina (80) * faulturi 15:10 * cornere 5:7 * şuturi la poartă 11:9 (pe spaţiul porţii 8:4) * statistică generală România – Ucraina 8 3 3 2 15:13

Clasament grupa 3 :

Franţa 7 7 0 0 21:0 21

România 7 4 1 2 13:8 13

Ucraina 7 4 1 3 14:12 13

Grecia 7 2 0 5 9:15 6

Albania 7 0 0 7 3:25 0

România obţine o mare şi preţioasă victorie, una care o menţine în cursa calificării pentru Olanda 2017. Depindem de rezultatele altor partide, în cărţile calificării intrând Islanda sau Scoţia (din grupa 1), Finlanda (grupa 2), România (grupa 3), Danemarca (grupa 4), Rusia (grupa 5), Italia sau Cehia (grupa 6), Belgia (grupa 7) şi Austria (grupa 8). Calificate certe sunt Spania (grupa 2), Franţa (grupa 3), Suedia (grupa 4), Germania (grupa 5), Elveţia (grupa 6), Anglia (grupa 7) şi Norvegia (grupa 8), plus ţara gazdă, Olanda. Ca idee generală asupra formatului competiţiei, sunt opt grupe, locurile 1 se califică direct; urmează un clasament al locurilor 2, cu primele ‘6’ calificate direct şi un baraj între locurile 7 – 8.

Partida de joi a fost de spectacol în primele 15 minute, plus ultimele 10, 15 minute din final. Jucătoarele antrenate de Mirel Albon şi-au creat numeroase ocazii bune de gol prin Duşa, Florentina Olar, Andreea Voicu (minutele 78/bară, 82, 84), Alexandra Lunca, scorul putând fi altul. O remarcă se cuvine celei care a închis poarta, Andreea Părăluţă, cu intervenţii de efect în faţa ucrainiencelor Kozyrenko, Kravetz sau Ovdiychuk.

În rest, a fost un joc de uzură, marcat de întreruperi multe, nu a fost jocul dorit, dar a fost cel care a adus naţionalei României alte 3 puncte în clasament, cu posibilitatea îmbunătăţirii punctaverajului şi a golaverajului, în următoarea partidă …

România – Grecia

marţi, 20 septembrie, 20. 00, stadion ‘Dr. Constantin Rădulescu’, Cluj – Napoca

Este meciul în care ne-ar trebui, pentru a fi siguri de un loc 6 în clasamentul locurilor 2, de un scor fluviu, 4:0, 5:0. Practic, o victorie urcă naţionala României la 16 puncte numai că … Se vor şterge 6 puncte din partidele cu ultima clasată Albania, aşa că naţionala României va finaliza grupa cu 10 puncte şi un golaveraj, sperăm, bun. Apoi, apoi să aşteptăm celelalte partide.