Fotbal / Cupa României – Tabloul „sferturilor” este complet

Ultimele trei meciuri din „optimile” de finală ale Cupei României s-au disputat joi, iar biletele pentru „sferturi” au fost câștigate, nu la tombolă, ci pe teren, de Sepsi Sf. Gheorghe, CSMS Poli Iași și CS Universitatea Craiova. Dintre acestea, prima a jucat pe teren propriu, cu Astra Giurgiu, în fața căreia s-a impus cu 4-2, după 2-1 la pauză. Astra a înregistrat prima înfrângere în mandatul lui Bogdan Andone, iar Sepsi și-a luat revanșa pentru eșecul suferit în campionat, pe 20 octombrie, pe același stadion, scor 2-3. Eroul gazdelor în meciul de joi a fost elvețianul Goran Karanovic, autorul unei duble. Jucătorul în vârstă de 32 de ani a venit la Sepsi Sf. Gheorghe la începutul sezonului, fiind transferat de la Aarau, liber de contract. În trecut, acesta a mai jucat la Servette Geneva, Lucerna, St. Gallen, dar și în Franța, la Angers și Sochaux Montbelliard. Metalul Buzău, a treia echipă de Liga a 3-a prezentă în „optimi”, alături de Sănătatea Cluj și Foresta Suceava, a reprezentat, ca și celelalte două, o pradă ușoară pentru CSMS Poli Iași, experiența primul eșalon fiind decisivă. Ieșenii s-au impus cu scor de forfait. Interesant este că nici una din echipele din Liga a 3-a nu a marcat în meciurile din „optimi”, primind în schimb 14 goluri. Vă reamintim că Sănătatea a luat șapte de la Petrolul Ploiești, iar Foresta patru de la Dinamo. Ultimul gol al ieșenilor în victoria cu Metalul a fost marcat de Iuliu Hațiegan, jucător care în sezonul trecut a evoluat la Universitatea Cluj. Așadar, în „sferturi” s-au calificat Dinamo București, FCSB, AFC Hermannstadt, CS Universitatea Craiova, Sepsi Sf. Gheorghe, CSMS Poli Iași, Academica Clinceni și Petrolul Ploiești, aceasta din urmă fiind singura formație din afara Ligii 1 rămasă în cursa pentru câștigarea trofeului.

One Response to Fotbal / Cupa României – Tabloul „sferturilor” este complet

1. Twisted Titanium

Cam multe echipe celebre au ajuns în liga a doua: Petrolul ( campioană în 1958, 1959, 1966 ) UTA ( idem 1947,1948, 1950, 1969,1970 ) Rapid București , Farul Constanța , Universitatea Cluj…
    Iar Steaua București ,care a ridiculizat cu 2-0 pe FC Barcelona în finala CCE, se lăfăie în liga a 4-a !!!