Fotbal Cupa României – semifinale retur “U” Cluj – CFR Cluj 4:2 la penalty – uri

U” Cluj în finala Cupei României după 50 de ani !

Miercuri, 1 aprilie, Cluj Arena, spectatori 8000, teren bun * “U” Cluj : Veselovsky – Ciupe/cpt, Neag, Skvorc, Bambara – Kovacs (71′ Cristocea), Lungu – Gravenberch, Ceppelini, Morar (91′ Mengolo) – Lemnaru (65′ Castillion), antrenor Adrian Falub/pr, secunzi Marius Popescu, Cristi Pojar. CFR Cluj : Mincă – Jakolis, Larie, Carp, Camora/cpt – Petrucci, Muniru – Lopes (82′ Chanturia), Tade, Păun (97′ Javzic) – Dore, antrenor Eugen Trică * arbitru Marius Avram (Bucureşti) * asistenţi Sebastian Gheorghe (Suceava), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) * delegat Aron Huzu (Sibiu) * observator Aurel Ionescu (Bucureşti) * marcatorii loviturilor de la 11 m : Ciupe (1:1), Lungu (2:1), Castillion (3:2), Cristocea (4:2) pentru “U” Cluj; Dore (0:1), Chanturia (2:2) pentru CFR * cartonaşe galbene Kovacs (19′), Morar (26′), Lungu (74′), Castillion (101′) // Muniru (35′), Petrucci (88′), Mincă (108′) * cornere 0:6 * faulturi 19:18 * henţuri 3:1 * ofsaiduri 1:2 * posesie 51% : 49% repriza I; 48% : 52% repriza a II – a * şuturi la poartă 10:6 / pe spaţiul porţii 3:3 *

Dacă e să dau o notă jocului prestat de cele două echipe clujene, atunci ea este 6, un 6 cu multă bunăvoinţă. Un 6 doar pentru plusul reprizei a II – a şi a celor două reprize de prelungiri. Altfel spus şi scris, a fost un meci modest, 120 de minute fără gol de ambele părţi, noroc cu loviturile de la 11 metri pentru stabilirea învingătoarei. Ca notă generală valabilă pentru ambele team – uri, apărările funcţionează bine. Lucrurile stau prost în atac, acolo unde încă nu se găsesc soluţii pentru înscrierea golurilor. Constatarea în sine este tristă, atîta timp cît sînt încă etape bune de campionat, în care golurile şi victoriile pot salva cele două grupări clujene. Lipseşte apoi un om la construcţie, mijlocul preferînd pasele la nesfîrşit, de-a lungul şi latul terenului.

A fost o partidă modestă. Primul şut l-am consemnat abia în minutul 37, prin Gravenberch, şut reţinut fără probleme de Mincă. Primul corner a venit abia în minutul 64, beneficiară fiind echipa feroviară. Ocazii au fost puţine şi neînsemnate, singura cît de cît aparţinîndu-i lui Păun în minutul 64, şut deviat în corner de apărarea universitară. Lemnaru nu a jucat nimic şi a fost schimbat, Castillion nereuşind nici el mare lucru. Mengolo s-a zbătut, a tras echipa după el, a ratat în minutul 107 (şut în stînga lui Mincă, de puţin pe lîngă bară), Gravenberch a şutat de trei ori (37′, 52′, 70′), în două situaţii Mincă fiind la post. De la CFR, au lăsat o impresie bună Camora şi Păun, prea puţini pentru o victorie pe Cluj Arena.

Loviturile de la 11 metri l-au evidenţiat din nou pe bravul portar slovac Veselovsky, care a respins şuturile lui Larie şi Petrucci, portar sigur pe el, de încredere, ale cărui evoluţii bune le-am mai consemnat de-a lungul timpului.

Prin calificarea în finală “U” Cluj îşi salvează o jumătate de sezon competiţional. Calificarea e binevenită, salvarea de la retrogradare este obligatorie. CFR – ul îşi va salva sezonul, dacă va fi să fie, la TAS.

U”Cluj la a 5 – a prezenţă într-o finală a Cupei României

Universitarii clujeni revin într-o finală a Cupei României după 50 de ani. Ediţia 1964 – 1965, consemnează victoria Şepcilor Roşii cu 2:1 în faţa grupării Dinamo Piteşti, singura Cupă adusă la Cluj.

U” Cluj a mai fost finalistă de trei ori, pierzînd în faţa celor de Ripensia Timişoara (1934), Rapid Bucureşti (1942)şi CSCA Bucureşti (1949).

Aşadar, pentru “U” Cluj urmează cea de a 5 – a finală. Sperăm să fie pe Cluj Arena, 31 mai, 2015 fiind şi data în care noul stadion să fie arhiplin.