Fotbal Cupa României – optimi FC Braşov -”U” Cluj 1:3 (1:3)

U” Cluj în sferturile Cupei după 17 ani !

Miercuri, 29 octombrie, 2014, stadion Tineretului * FC Braşov : Marinescu – Vagner, Leko, Machado, Barna (Serginho 46′) – Enceanu, Madeira (Aganovic 33′) – Cristea, Ciocîlteu (Grigoraş 77′), Grigorie – L. Ganea; rezerve Mutu/p, Diogo Santos, Popa, Moraru, antrenor Adrian Szabo. “U” Cluj : Niculescu – Ciupe, Ninu, Skvorc, Bambara – R. Costin, Gravenberch (Mengolo 68′) – Viveiros (Kovacs 60′), Ceppelini, Cristocea – Lemnaru (Stojanovic 78′); rezerve Panagopoulos/p, Muşat, Neag, Bucşa, antrenor George Ogăraru * arbitru Radu Petrescu * asistenţi Andrei Constantinescu, Bogdan Velicu (toţi din Bucureşti) * observatori Adrian Vidan, Traian marcu * marcatori Machado (27′) pentru FC Braşov; Lemnaru (19′), Ceppelini (22′, 45’+1) pentru “U” * cartonaşe galbene Vagner (80′)/R. Costin 835′), Ciupe (57′), Mengolo (90’+1), Ceppelini (90’+3) *

U” Cluj a rezolvat calificarea încă în primele 45 de minute, universitarii speculînd greşelile defensivei braşovene, oricum o echipă gazdă departe de jocul prestat pe Cluj Arena în etapa a IV – a (1:1). Prima repriză a fost nu numai a goluriloc, ci şi a altor ocazii, cîte două de ambele echipe, Ciocîlteu (13′) şi Ganea (28′, respectiv Viveiros (9′) şi Gravenberch (14′), practic o repriză spectaculoasă, jucată într-un ritm ridicat.

Partea a II – a a fost numai a ocaziilor, irosite cu o nonşalanţă de condamnat, egalitate perfectă în ambele tabere, ratările fiind semnate de Ganea (48′), Leko (58′, 83′) la gazde, Kovacs (71′) şi Mengolo (75′, 90’+3) la “U”, unele ratări chiar mari şi neaşteptate. Ganea şi Leko au trimis balonul în transversală (!), Mengolo a scăpat singur cu portarul (!), alte 45 de minute intense prin angajamentul jucătorilor.

Cît priveşte “U” Cluj, îmi doresc şi ne dorim ca jocul din optimile Cupei să fie repetat şi în Liga I, universitarii avînd nevoie de puncte, de cît mai multe puncte. După ultimele două partide, Ceppelini şi Gravenberch par să-şi fi dat drumul, Lemnaru la fel, formula de echipă din optimi părînd să fie cea bună şi viabilă în vederea următoarelor partide de campionat.

Sîmbătă, 1 noiembrie, 15.30, “U” Cluj se deplasează la Gaz Metan Mediaş (locul 10, 14 p), echipă în faţa căreia poate scoate un rezultat bun şi mă gîndesc nu la un egal, ci la o victorie. Gazul nu traversează momente faste nici măcar pe propriul teren, team – ul clujean putînd da lovitura. Concentrare, atenţie în distribuirea baloanelor, construcţie riguroasă a fiecărei faze, apărare ordonată, tupeu în faza de finalizare, deschideri, joc la intercepţie, atenţie la cartonaşe (prea uşor primim cartnaşele galbene) şi studenţii pot rezolva favorabil partida. Şi încă ceva,… Să nu uite că 3 puncte, la jocul rezultatelor, i-ar putea urca pe locul 10. Să fie !