CFR Cluj – superioară doar numeric

După trei remize și trei înfrângeri, CFR Cluj a spart gheața și înregistrat prima victorie în istoria confruntărilor cu echipele din Franța, însă feroviarii au obținut o victorie subțire în condițiile în care au evoluat cu doi jucători în plus cea mai mare parte a meciului cu Stade Rennes. Clujenii se pot impune mai clar în revanșa programată pe 7 noiembrie, în Gruia.

AS Roma – Borussia Monchengladbach, FC Porto – Glasgow Rangers, Partizan Belgrad – Manchester United, Young Boys Berna – Feyenoord Rotterdam, Celtic Glasgow – Lazio Roma și Sporting Lisabona – Rosenborg Trondheim au fost meciurile tari ale etapei a 3-a din grupele Europa League. Etapă în care campioana României CFR Cluj a întâlnit, în deplasare, gruparea franceză Stade Rennes, în cadrul Grupei E, din care, știm bine, mai fac parte Celtic Glasgow și Lazio Roma, care s-au aflat față în față în meci direct pe terenul scoțienilor, aceștia din urmă reușind să-și valorifice aceste atu și să se impună cu 2-1, revenind de la 0-1. CFR Cluj a disputat meciul cu numărul 63 în cupele europene, dacă le punem la socoteală și pe cele din Cupa Intertoto. Șapte din aceste 63 au fost împotriva francezilor, în fața cărora clujenii nu s-au impus până joi seară, înregistrând trei remize și trei înfrângeri, golaveraj 6-10. Saint Etienne, RC Lens și Girondins Bordeaux sunt celelalte grupări din Hexagon împotriva cărora a jucat echipa lui Dan Petrescu. Media de vârstă a echipei franceze este de 25,2 ani, iar în lot se regăsesc șapte internaționali. Cei mai scumpi jucători ai echipei sunt fundașul Rapinha (21 de milioane de euro), mijlocașii Eduardo Camavinga și Benjamin Bourigeaud, evaluați la 20, respectiv 15 milioane de euro, respectiv atacantul Niang, evaluat la 15 milioane de euro. Rennes și-a permis să împrumute jucători de la echipe precum FC Sevilla, Sporting Lisabona, AC Torino, Olympique Lyon și Paris Saint Germain. Rennes a dat lovitura în această vară pe piața transferurilor și l-a vândut pe Ismaila Sarr în Anglia, la Watford, pentru 30 de milioane de euro. De asemenea, Rennes a luat 8 milioane de la Borussia Monchengladbach pentru Ramy Bensebaini, 7,5 milioane de euro de la Augsburg pentru Tomas Koubek și alți 7 milioane de la Lille pentru Benjamin Andre. În ciuda acestor cifre, CFR Cluj a obţinut o victorie foarte importantă pe ”Roazhon Park”, dar a făcut-o cu emoții chiar dacă Stade Rennes a jucat mult timp în nouă oameni. Unicul gol al partidei a fost înscris de Ciprian Deac (9), dar gazdele au ratat un penalty prin Mbaye Niang. Bretonii au început avântat meciul şi au avut o primă ocazie în minutul 4, prin Niang, care a şutat din careu, dar lituanianul Arlauskis s-a aflat la post. Elanul amfitrionilor a fost secerat un minut mai târziu, când portarul Mendy l-a faultat în postură de ultim apărător pe Lacina Traore şi a fost eliminat. În poartă a intrat tânărul goalkeeper Pepe Bonet, devenind cel mai tânăr portar care a evoluat în Europa League, la 16 ani şi 254 de zile. Deac a profitat de tinerețea și lipsa de experiență a acestuia, șutând șmecherește din lovitură liberă. Chiar și cu un om mai puțin, Rennes a rămas periculoasă, iar șutul lui Bourigeaud a ocolit de puțin ținta. Clujenii au avut şansa de a-şi mări avantajul, însă voleul lui Djokovic din minutul 22 s-a dus în plasa laterală, iar Deac a trimis cu capul peste poartă din şase metri în minutul 24. Rennes a avut o mare şansă de a egala, dar Niang a ratat penalty-ul acordat pentru faultul lui Boli la Hunou. Până la pauză, echipa antrenată de Dan Petrescu și-a mai trecut în cont trei ocazii bune de gol, prin Djokovic (2) și Boli, însă nici una nu a fost materializată în gol. În debutul reprizei secunde, Rennes l-a pierdut și pe Camavinga, care a primit cartonașul roșu după un fault la Omrani. În ciuda superiorității numerice, CFR nu a profitat pentru a se desprinde și a făcut o a doua repriză modestă. Pare greu de acceptat, dar au existat momente în care Rennes s-a aflat la conducerea osatilităților, iar Hunou, Niang și Siebatcheu au semănat panică la poarta campioanei României. Finalul a fost chiar strâns, după ce și CFR a avut un jucător eliminate, în persoana lui Susic, trimis la cabine în minutul 82.

6 Responses to CFR Cluj – superioară doar numeric

1. Twisted Titanium

CFR Cluj a dat dovadă de o mare sportivitate ! Putea să câștige cu 2-0, putea să câștige cu 4-0 ,putea să câștige cu 8-0 !!
    DAR NU !!!

Ei au ințeles că nu trebuie să profite în mod mârșav de situația adversarului !
    Drept care au simulat cu măiestrie un NON COMBAT de zile mari (având totuși grijă să câștige meciul ) !!!

• Varahagiri Venkata Giri

La Olimpiada din Mexic ( 1968), la meciul Ungaria-Bulgaria ,arbitrul a eliminat 4 ( patru) jucători bulgari !!
      Ungaria a jucat intenționat lejer și s-a mulțumit cu un modest 4-1 !!

2. Hareton Ironcastle

Când ai 2 oameni în plus pe teren, chiar și Real Madrid ar trebui să ia bătaie ca în curtea școlii ! Nu există nici o scuză pentru o victorie la limită !

3. Mentat

Nu-i nimic ! CFR Cluj se va reabilita în retur, dupa un meci entuziasmant , în care echipa ardeleană va domina categoric , scor final CFR Cluj – Rennes 0-3 ( 0-1).

4. HeleneDesArbres

Cum sa fie …subțire o victorie de 3 puncte ? Ce ar fi trebuit să facă CFR_ul ? Să câștige eventual cu 8-4 ( 5-2 )doar cu șuturi de excepție care merg din bară in gol ? Se impunea cu necesitate un scor de maidan ?
    La 15 iunie 1993 , Romania -Cehoslovacia 2-5 ( ai noștri aveau 2 oameni în plus !!).