CFR Cluj, doar pe 6 la meciurile în deplasare

Dan Petrescu a țintit cu rezervele victoria în meciul cu CSMS Poli Iași, ultimul al etapei a 14-a din cadrul sezonului regulat al Ligii 1, disputat luni seară, pe stadionul „Emil Alexandrescu”, dar nu s-a ales cu nimic. Moldovenii și-au valorificat avantajul terenului propriu și s-au impus cu 2-1, punând capăt unei serii de șapte meciuri la rând fără victorie în campionat. Deși ocupă primul  loc în clasamentul la zi în Liga 1, CFR Cluj nu e chiar o sperietoare în deplasare, având doar două victorii în șapte partide.

Cu alte cuvinte, până la succesul cu CFR, ieșenii au învins doar Rapid București în ”16”-imile Cupei României și pe Foresta Suceava într-un amical prilejuit de mini-pauza competițională datorată celor două confruntări ale României din preliminariile Campionatului European. Așadar, ultima victorie a CSMS-ului în Liga 1 data din 18 august, iar pe teren propriu din 9 august. Echipa antrenată de Mihai Teja a reușit atunci o dublă de senzație, învingând cele mai galonate grupări din fotbalul românesc, Dinamo și FCSB. Pe de altă parte, n-ar trebui să ne surprindă chiar atât de tare înfrângerea clujenilor, dacă avem în vedere că nici aceștia n-au rupt gura târgului în deplasare în ultima perioadă, înregistrând, din 13 august încoace, două victorii, dar nici una în campionat, ci în Europa League. Ultima izbândă în deplasare a feroviarilor în Liga 1 datează din 3 august, 4-1 cu Chindia, la Târgoviște. După o „porție” de statistică pe post de aperitiv, să mai adăugăm că Dan Petrescu a ales să-l titularizeze în centrul defensivei pe Alex Pașcanu, rezervă în precedentele două partide, cu CSU Craiova și Stade Rennes. De asemenea, portughezul Luis Aurelio, fundaș de meserie, care nu s-a aflat în lotul clujenilor în ultimele trei meciuri, a fost tularizat în linia mediană și a jucat 65 de minute. Din atacul campioanei au făcut parte Costache, columbianul Rondon, care nu a evoluat în precedentele trei partide, și francezul Pereira. O formulă experimentală, fără consacrații Deac, Bordeianu, Djokovic și Omrani. Dealtfel, ultimii doi nici măcar n-au făcut deplasarea la Iași. Deac a intrat pe teren în minutul 65, iar Bordeianu a făcut-o în minutul 78.

Costache, primul gol după o lună și jumătate

CFR Cluj a avut în echipa de start patru români și a marcat devreme, în minutul 10, chiar prin Costache. Avantajul fiind anulat un sfert de oră mai târziu de argentinianul Passaglia, al cărui șut de la 25 de metri a făcut inutil plonjonul lui Arlauskis. Dealtfel, portarul lituanian al CFR-ului a manifestat nesiguranță în acest meci, în care a gafat nepermis în minutul 76, la golul spaniolului Gallego. Acesta, intrat pe teren în startul părții secunde, a trecut nestigherit prin defensiva oaspeților și a șutat din unghi. CFR a solicitat o lovitură de la 11 metri în minutul 83, invocând un henț al lui Narcis Bădic în suprafața de pedeapsă, dar centralul Marius Avram a acordat doar o lovitură liberă din marginea careului, rămasă fără rezutat pe tabela de marcaj. S-a terminat 2-1, iar CFR Cluj nu a profitat de pasul greșit al Viitorului, ratând oportunitatea de a-și mări avansul în clasament. Următorul meci al CFR-ului va avea loc sâmbătă, 2 noiembrie, cu Academica Clinceni, pe teren propriu, de la ora 20.30, în vreme ce ieșenii joacă joi, 31 octombrie, în „optimile” Cupei României, cu Metalul Buzău, de la ora 14.30.

Să mai scriem că meciul de luni a fost al 18-lea dintre CSMS Poli și CFR Cluj la nivelul Ligii 1, iar moldovenii și-au trecut în palmares abia al doilea succes. CFR are zece victorii, iar alte șase meciuri s-au terminat la egalitate. Prima confruntare dintre cele două în Liga 1 a avut loc în sezonul 2012/2013 și s-a terminat 2-2, cu golurile clujenilor marcate de Ioan Hora și Ricardo Cadu.