Volei / Unirea Dej, învingătoare în derby-ul cu „U” Cluj

CSM Câmpia Turzii a reprezentat o pradă ușoară pentru CSM Știința Explorări Baia Mare, iar Dinamo București a fost învinsă la Zalău, după ce a câștigat primul set.

Etapa a 12-a din cadrul Diviziei „A1” de volei masculin a programat derby-ul clujean dintre  Universitatea și Unirea Dej. Partida din Sala Sporturilor „Horia Demian” s-a încheiat cu victoria oaspeților, care au revenit de la 1-2 la seturi și s-au impus cu 3-2. Dejenii au început bine și au câștigat primul set cu 25-17, dar gazdele au revenit și le-au anatamat pe următoarele două, cu 25-20 și 26-24. Partida a ajuns în decisiv după ce Unirea a restabilit egalitatea, impunându-se în setul al patrulea cu 25-19, set în care s-a aflat în permanență la conducere. Universitatea a început bine setul cinci și a condus cu 2-0, 4-2, 5-3 și 6-4. Mai mult decât atât, amfitrionii au avut și trei lungimi în față, 13-10, lăsând impresia că pot obține victoria, dar oaspeții au gestionat mai bine finalul și s-au impus cu 16-14, având în Curuia Pop un jucător în zi de grație, autor a 19 puncte. De la oaspeți s-au mai evidențiat Mihalescu și Magdaș, ambii cu câte 14 puncte. Greul în tabăra amfitrionilor l-a dus Negrean, autor a nu mai puțin de 29 de puncte. După această victorie, a șaptea a sezonului, Unirea Dej și-a consolidat locul al cincelea, având 21 de puncte, cu patru mai puțin decât ocupanta locul patru, SCM Universitatea Craiova, dar cu cinci peste ocupanta locului șase, SCM Gloria Buzău. Într-o altă partidă din aceeași etapă a 12-a, CSM Câmpia Turzii, nimeni alta decât „lanterna roșie” a clasamentului, a fost surclasată de Știința Explorări Baia Mare, aceasta din urmă valorificându-și avantajul terenului propriu și statutul de mare favorită, impunându-se cu scor de neprezentare, 3-0, pe seturi 25-17, 25-20, 25-15. Oaspeții au condus o singură dată în primul set, scor 2-1, de două ori în setul al doilea (1-0 și 2-1) și niciodată în setul al treilea. Principalul marcator al învinșilor în acest joc a fost Ciortea, autor a 11 puncte. CSM Câmpia Turzii a înregistrat a 12-a înfrângere. Lidera clasamentului este Arcadia Galați, cu 32 de puncte, urmată de Dinamo București, cu 29 de puncte. „Alb-roșii” au fost învinși de Municipal Zalău cu 1-3, după ce Dinamo a câștigat primul set cu 25-21. De asemenea, bucureștenii au controlat până la un punct și setul al treilea, dar l-au pierdut cu 23-25. Este abia a doua înfrângere suferită de Dinamo în acest sezon.