Volei / Una caldă, alta rece

Dacia Gloria Buzău și Unirea Dej s-au întâlnit în prologul etapei a 4-a din cadrul cadrul Diviziei ”A1” de volei masculin. O întâlnire interesantă între ocupantele locurile trei și patru și care, așa cum ne așteptam, a stat sub semnul echilibrului, fiind câștigată de amfitrioni cu 3-1, pe seturi 25-22, 25-23, 27-29, 25-23. Unirea a contat în acest meci pe Dumitrache, Ocunschi, Florea, Mihalescu, Bartha, Koci, Bratu, Antonic, Curuia Pop, Rață, Magdaș, Abrudan și Kantor. Principalii marcatori au fost Magdaș (13 puncte), Dumitrache și Koci, ambii cu câte 12 puncte. După ce au câștigat setul al treilea, relansând partida, oaspeții au început slab setul patru și s-au văzut conduși cu 0-5, 1-6 și 5-10. Grație lui Dumitrache, respectiv erorilor făcute în tabăra gazdelor de Ene și Szot, Unirea s-a apropiat la 8-10. Buzoienii s-au distanțat, din nou, la cinci lungimi, scor 13-8, dar dejenii au revenit și au trecut în avantaj, scor 16-15, după asul reușit de Koci. Cele două echipe au mers cap la cap, dar la 24-23 Fărcaș a reușit punctul decisiv pentru Dacia. Setul al patrulea a durat 31 de minute.

Pe principiul una caldă, alta rece, dejenii n-au reușit să lege încă două victorii, dar nici n-au contabilizat două înfrângeri la rând. Etapa viitoare, Unirea Dej primește vizita celor de la Municipal Zalău. Celelalte meciuri ale etapei a 4-a au loc sâmbătă, 2 noiembrie. Fără victorie în primele trei etape, CSM Câmpia Turzii și Universitatea Cluj evoluează în deplasare, cu Arcadia Galați, respectiv Municipal Zalău, fiind greu de crezut că vor sparge gheața. Arcadia este lidera la zi a clasamentului, iar zălăuanii ocupă locul cinci. Tot sâmbătă au loc și partidele etapei a 5-a din cadrul Diviziei „A1” de volei feminin, în care „U” NTT Data Cluj-Napoca, „lanterna roșie” a clasamentului, fără nici o victorie, va întâlni, în deplasare, CSM Volei Alba Blaj, echipă aflată pe poziția a 4-a. Partida începe la ora 18.