Volei / „U” Cluj a învins CS Medgidia

Divizia A1 de volei feminin a programat miercuri seară partidele etapei a 18-a, în care „U” NTT Data Cluj-Napoca a întâlnit, pe teren propriu, CS Medgidia. Vecine de clasament, cele două au oferit spectatorilor prezenți în Sala Sporturilor „Horia Demian” o partidă foarte spectaculoasă, cu cinci seturi și răsturnări de scor. Clujencele și-au valoriricat avantajul terenului propriu și s-au impus cu 3-2, însă începutul de meci le-a aparținut adversarelor, care au condus în primul set cu 5-2 și 17-14. Universitatea a antamat setul cu 25-21. Oaspetele au controlat autoritar setul al doilea, pe care l-au condus de la un capăt la celălalt, câștigându-l cu 25-15, după 21 de minute. Echipa lui Trombițaș a trecut, din nou, la conducere, după 25-14 în setul al treilea, în care „studentele”, cu Străchinescu în prim plan, au avut 6-0. Setul al patrulea a stat sub semnul echilibrului, chiar dacă amfitrioanele s-au aflat la conducere doar în două rânduri, 23-22 și 25-24. CS Medgidia a gestionat mai bine finalul și a trimis meciul în decisiv după 27-25. Universitatea și-a dozat mai bine resursele fizice și s-a impus în setul cinci cu 16-14, după ce a avut și patru lungimi, 12-8. Principala marcatoare a clujencelor în acest meci a fost Străchinescu, cu 23 de puncte, însă evoluții bune au mai avut Vodă și Dancu, cu 15, respectiv 14 puncte. Pentru Universitatea au mai jucat Gagea, Miclea Girgoruță, Tarța, Podină, Cocoș, Șipoș, Bara, Tamaș și Stanciu. După această victorie, a cincea a sezonului, Universitatea Cluj a depășit CS Medgidia în clasament și ocupă poziția a 8-a, cu 14 puncte, iar etapa viitoare, pe 22 februarie, întâlnește, în deplasare, Rapid București, formație aflată pe penultimul loc al ierarhiei. Lidera clasamentului rămâne CS Volei Alba Blaj, care n-a avut emoții în disputa cu „lanterna roșie”, CS Voluntari. Singura care îi poate pune probleme este Dinamo București, aflată pe locul secund. Cele două se vor afla față în față pe 15 februarie. Întrecerea masculină programează sâmbătă, 15 februarie, etapa a 16-a, în care toate echipele clujene joacă în deplasare: CSM Câmpia Turzii la Gloria Buzău, Unirea Dej pe terenul liderului Arcadia Galați, iar Universitatea Cluj în fieful ocupantei locului secund, SCM Univ. Craiova, care tocmai a obținut o victorie prețioasă pe terenul lui Dinamo. CSM Câmpia Turzii a spart gheața etapa trecută și a obținut prima victorie din acest sezon, după o serie de 14 înfrângeri la rând. Unirea Dej are o serie de trei succese consecutive și rămâne cea mai bine clasată dintre echipele clujene.