Volei / Fetele de la „U” Cluj au spart gheața

„U” NTT Data Cluj-Napoca a obținut prima victorie din acest an, după o serie de trei înfrângeri la rând. Voleibalistele antrenate de Luminița Trombițaș au învins CS Belor Galați cu 3-2, în cadrul etapei a 15-a din Divizia „A1” de volei feminin. „Studentele” s-au impus după un meci nerecomandat cardiacilor, cu numeroase răsturnări de scor. Universitatea a câștigat primul set cu 25-21 revenind de la minus 8. În setul decisiv, clujencele s-au aflat în permanență la conducere și s-au impus cu 15-11. „U” a jucat cu Străchinescu, Gagea, Miclea Grigoruță, Tarța, Vodă, Podină, Cocoș, Șipoș, Bara, Tamaș, Dancu și Stanciu. Universitatea și-a trecut în cont a patra victorie din acest sezon și acumulează 11 puncte, fiind pe poziția a 8-a, iar etapa viitoare, pe 1 februarie, înfruntă CS Volei Alba Blaj, nimeni alta decât lidera la zi a clasamentului, cu 37 de puncte.