Visul unei nopți de toamnă

CFR 1907 Cluj     2-1     Lazio Roma

Out-sideră în Grupa E a Ligii Europa, CFR Cluj a obținut o victorie senzațională  în meciul cu Lazio Roma, teoretic cel mai dificil oponent din grupă, joi seara, pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, ale cărui tribune mă așteptam să le văd mai populate. După un început timid și o primă repriză modestă, campioana României s-a impus după a repriză secundă excelentă, prin golurile marcate de Ciprian Deac şi Billel Omrani, după ce „bianco-celeștii” au deschis scorul în minutul 25. CFR e lideră, iar pe 3 octombrie se întoarce la Glasgow, acolo unde pe 13 august a obținut o victorie memorabilă, 4-3 cu Celtic, campioana Europei din 1967. După ce anul trecut a fost pusă la colț de Dudelange, CFR are în acest sezon parte de un parcurs de excepție în cupele europene.

Lazio a condus ostilităţile în prima repriză, cu o posesie prelungită şi un plus de viteză, lăsând impresia după o jumătate de oră că vor duce la Roma trei puncte. Prima ocazie a partidei a venit în minutul 11, când Jony a centrat foarte bine, Milinkovic-Savic a reluat cu capul, dar Arlauskis a respins salvator. Lituanianul a fost la post şi la şutul lui Correa din minutul 14. Fără replică în primele 15 minute, campioana României și-a făcut rost de prima oportunitate în minutul 23, după o fază fixă, dar Burcă nu a reuşit să îmblânzească mingea. Lazio a deschis scorul în urma unui corner, angolezul Bastos reluând în plasă mingea centrată de Jony. Echipa antrenată de Simone Inzaghi îşi putea dubla avantajul în minutul 31, însă Lazzari, scăpat singur, a şutat peste poartă. Se părea că oaspeții vor intra în avantaj la vestiare, dar arbitrul polonez Daniel Stefanski a acordat destul de ușor penalty în favoarea clujenilor, considerând că Lucas Leiva, fostul jucător a lui Liverpool, l-a faultat pe croatul Damjan Djokovic. Reluările au demonstrat contrariul. Deac a executat impecabil și a restabilit egalitatea. Ultimul cuvânt în prima repriză l-au avut lazialii, dar Milinkovic-Savic a ratat ținta, spre dezamăgirea lui Simone Inzaghi.

Dan Petrescu și-a biciuit verbal jucătorii la pauză

Cu moralul reîncărcat de golul lui Deac, CFR a arătat mai mult tupeu după pauză, dar Bordeianu a fost blocat de Acerbi în minutul 50. Omrani, intrat în locul lui Lacina Traore, a adus un plus în jocul echipei antrenată de Dan Petrescu, francezul ratând singur cu portarul în minutul 52. Jucătorul din Hexagon a mai avut o şansă bună, în minutul 57, când a șutat peste poartă de la 25 metri. După ce a luftat în careu, devenind ținta ironiilor, Omrani a marcat golul victoriei, în minutul 75, cu capul, după ce tot el a șutat violent în transversală. Puțin a lipsit ca CFR să scape victoria printre degete, dar Arlauskis a păstrat-o în curtea clujenilor, respingând mingea trimisă de Cataldi la colțul scurt. Emoții le-a dat feroviarilor și Milinkovic-Savic, în ultimul minut al prelungirilor, când a trimis cu capul peste poartă p minge pe care scria 2-2.

CFR Cluj: Giedrius Arlauskis – Ionuţ Peteleu, Andrei Burcă, Kevin Boli, Mike Cestor, Mario Camora – Mihai Bordeianu, Damjan Djokovic, Alex Păun (Juan Culio 84) – Lacina Traore (Billel Omrani 46), Ciprian Deac (Cătălin Golofca 90). Antrenor: Dan Petrescu
Lazio Roma: Thomas Strakosha – Denis Vavro, Francesco Acerbi, Bastos (Bobby Adekanye 80) – Manuel Lazzari, Milinkovic-Savic, Lucas Leiva, Valon Berisha (Danilo Cataldi 67), Jony (Senad Lulic 80) – Joaquin Correa, Felipe Caicedo. Antrenor: Simone Inzaghi

Petrescu: „Să punem clasamentul în ramă”

Antrenorul Dan Petrescu a afirmat, după victoria cu lazialii că şi-ar dori să facă o fotografie a clasamentului, cu echipa sa pe primul loc, şi că speră să-şi păstreze aceeaşi poziţie și după cel de-al șaselea meci. „Dacă Omrani nu marca gol cred că regretam rezultatul de egalitate. Eu am vorbit cu el şi i-am spus că ţin foarte mult la el, dar că nu are cum să fie titular dacă nu se antrenează bine. Repriza a doua a fost una foarte, foarte bună, chiar dacă s-a jucat într-un alt sistem. Oricine îşi doreşte să câştige cu Lazio, suntem la începutul acestei grupe, ne vor aştepta meciuri la fel de grele. În repriza a doua ne-am revenit cu toţii şi este o victorie foarte importantă pentru clubul CFR și fotbalul românesc”. Tehnicianul echipei clujene consideră că a fost inspirat când a ales un sistem de joc cu trei fundaşi centrali, pe care îl foloseşte de obicei atunci când adversara are doi atacanţi împinşi: „Nu sunt eu cel mai important om al serii, echipa este cea mai importantă. A fost un meci de intensitate maximă, din păcate în prima repriză echipa a suferit puţin, poate şi din cauza schimbării sistemului, cu trei fundaşi centrali. Am lucrat doar trei zile în acest sistem. Dar cel mai important nu e sistemul, este atitudinea. Noi nu am avut o agresivitate în bună în prima repriză şi ei au o valoare incredibilă, se vedea o calitate incredibilă la ei, dar cu toate acestea golul marcat de Deac a venit la timp pentru noi. Dacă rata cred că aş fi schimbat ceva la pauză. În repriza a doua cei trei fundaşi centrali şi-au făcut treaba foarte bine, toată echipa şi-a schimbat nivelul și exprimarea”.

Ciprian Deac: „E o grupă grea, dar ne putem califica”

Unul din cei mai buni jucători ai CFR-ului în meciul cu Lazio, Ciprian Deac a declarat că adevărata faţă a echipei sale a fost cea din a doua repriză, când a reuşit să fie cu-adevărat periculoasă: „A fost o primă repriză în care nu ne-a ieşit nimic, ei au controlat jocul, au reuşit să marcheze şi bine că după o repriză proastă am reuşit să intrăm cu 1-1 la pauză. A doua repriză ne-am trezit, am fost o altă CFR, ne-am creat ocazii, am fost mult mai periculoşi. Eu cred că asta este faţa CFR-ului. În prima repriză am fost crispaţi, dar în a doua repriză am reuşit să fim periculoşi. Omrani este un jucător decisiv care marchează atunci când trebuie. Suntem pe primul loc, dar mai sunt cinci meciuri. Ne dorim să ieşim din această grupă, cred că ar fi o adevărată performanţă, pentru că ştiţi foarte bine ce echipe puternice sunt. Eu zic că avem șanse, dar trebuie să fim concentrați până la capăt”, a declarat Deac.