Victorie subțire pentru „U” BT Cluj

Meciul dintre „U” Banca Transilvania Cluj și echipa germană Medi Bayreuth, din prima manșă a „sferturilor” de finală din cadrul FIBA Europe Cup, desfășurat miercuri seară, a adus câteva mii de iubitori ai baschetului și deopotrivă fani ai gazdelor, în tribunele din „BT Arena”. Aceștia n-au avut ce regreta, în condițiile în care combatantele au făcut o bună propagandă baschetului și în egală măsură competiției. În această fază înaintată a întrecerii este de așteptat ca disputele să fie echilibrate, ținând cont de valoarea apropiată a echipelor. Am putut constat acest lucru nu doar în partida de la Cluj-Napoca, dar și în două din celelalte trei „sferturi” de finală.Turcii de la Bahceșehir Koleji au dispus de Ventspils cu 78-77, iar danezii de la Bakken Bears au revenit de la 14-23 în primul „sfert” și s-au impus cu 79-66, însă rezultatul lasă deschisă larg lupta pentru calificarea în semifinale. Singura dublă programată în „sferturi” care are o favorită certă este cea dintre Kiev Basket și Pinar Karșiyaka, tranșată încă din prima manșă de turci, care s-au impus în Ucraina la o diferență confortabilă, de 18 puncte, scor 89-71, ceea ce face ca returul să pară o simplă formalitate pentru „ieniceri”. Revenind la meciul de la Cluj-Napoca, prefațat de Dușko Vujosevic și Darko Planicic, a fost câștigat de „U” Banca Transilvania cu 83-82, pe „sferturi” 25-25, 23-14, 17-19, 18-24. După cum bine se poate constata, Universitatea a făcut un al doilea „sfert” excelent și a intrat la pauza mare cu un avantaj de nouă puncte, scor 48-39, diferența fiind redusă la șapte puncte înaintea ultimelor zece minute. Nemții au avut avantaj pe finalul partidei, scor 81-80, dar coșul victoriei a fost marcat de americanul L.J. Peak. Principalii marcatori au Universității au fost Peak (19 puncte), Patrick Richard (17) și Donatas Tarolis (15). MVP-ul meciului a fost desemnat americanul Patrick Richard.

Este o victorie la limită, dar este o victorie. Din păcate, am făcut mult prea multe greșeli mentale în primul rând. Au fost lucruri pe care le-am pregătit la antrenament și nu le-am respectat în timpul meciului. Sper ca acele greșeli să nu ne coste. Cred că puteam fi mult mai avantajați, așa că este o victorie cu un gust amar. Știm ce puteam face, știm cât s-a greșit în acest joc. Pe de altă parte, mergem acolo cu un avantaj de un punct. Urmează repriza a doua la ei acasă. Am demonstrat că putem face meciuri bune și în deplasare. Indiferent dacă am fi câștigat la un punct sau la 20, noi mergem acolo cu gândul la victorie. Așteptăm returul, însă acum ne concentrăm la confruntarea cu CSM Oradea”, a declarat Mihai Silvășan, pe site-ul oficial al echipei clujene.