Victorie clujeană în Raliul Aradului

• Aflat la volanul unui Hyundai i20 R5, Simone Tempestini (copilot Sergiu Itu) a dominat copios a doua etapă din cadrul Campionatului Național de Raliuri, câștigând toate cele nouă probe speciale plus shakedown-ul. Vă reamintim că Simone Tempestini s-a impus și în prima cursă a sezonului intern, Raliul Argeșului.

A doua etapă din cadrul Campionatului Național de Raliuri s-a desfășurat la sfârșitul săptămânii trecute, la Arad, iar la start celei de-a 11-a ediții s-au aliniat 65 de echipaje. Startul festiv a avut loc din fața Primăriei Arad, iar în localitatea Chesinț a fost programat un shakedown, câștigat de clujeanul Simone Tempestini, urmat de Valentin Porcișteanu și Sebastian Barbu. Bogdan Marișca a fost al patrulea, clujeanul devansându-i pe experimentații Dan Gârtofan și Constantin Aur. Raliul arădean a inclus nouă probe speciale, toate fiind câștigate de echipajul clujean format din Simone Tempestini și Sergiu Itu, care au concurat pe un Hyundai i20 R5. Timpul înregistrat de învingători a fost de 1:22:13,9. Cu aproape patru minute mai bun decât echipajul clasat pe poziția secundă, Dan Gârtofan și T. Mârza (Skoda Fabia R5). Ultimul loc pe podium i-a revenit lui Valentin Porcișteanu (Citroen C3 R5). Echipajul clujean Bogdan Marișca / Sebastian Itu (Ford Fiesta R5) s-a clasat pe locul 6. Cei doi au început bine, cu un loc trei în prima probă specială, respectiv un loc în doi în cea de-a doua probă specială. Lista abandonurilor în Raliul Aradului este lungă și cuprinde nume consacrate ale motorsportului românesc: Sorin Badea și Szabo Csongor. Următoarea etapă din Campionatul Național este Raliul Moldovei, care se va desfășura în zilele de 21 și 22 iunie, la Bacău.