Unirea Dej – eșec mincinos

• Arieșul Turda s-a chinuit cu SCM Zalău și a obținut prima victorie după patru etape, iar CFR 2 Cluj a fost ținută în șah de Viitorul Șelimbăr.

Unirea Dej n-a reușit să confirme victoria cu Industria Galda de Jos din urmă cu o etapă și a capotat la Reghin, în disputa cu Avântul, contând pentru etapa a 7-a din cadrul Ligii a 3-a, Seria 5. Gazdele și-au luat avânt și s-au impus cu scor de neprezentare. Dejenii au început meciul de la 0-1, după golul blitz marcat de Merdariu. Răspunsul oaspeților a venit imediat, iar Andrei Pop a marcat pentru 1-1, dar golul a fost anulat pentru o poziție de ofsaid la jucătorul Unirii. Și în loc de 1-1 s-a făcut imediat 2-0, grație lui Truță, care a scăpat singur cu portarul dejenilor și a marcat fără emoții. Fază la indigo, dar la poarta amfitrionilor, însă Onicaș n-a fost la fel de inspirat și a șutat în portar, Unirea ratând șansa de a relansa meciul. Papp a avut și el două ocazii bune, dar elevii lui Gică Barbu nici n-au avut noroc. ”Zicala” că ocaziile se răzbună a fost verificată și în acest meci, iar Avântul a mai punctat o dată, înainte de pauză, prin Stavilă. Putea fi chiar 4-0 la pauză, dar Farcaș, portarul Unirii Dej, a intervenit salvator. Ghinionul s-a ținut scai de oaspeți și în repriza secundă, aceștia lovind transversala porții adverse, prin Bogdan Pop. Mai mult decât atât, Unirea a avut un nou gol anulat, de data aceasta eronat, marcat de Kereki. Într-o altă partidă, CFR 2 Cluj a remizat, pe teren propriu, cu Viitorul Șelimbăr, scor 1-1. Feroviarii au deschis scorul în minutul 30, prin Alin Firca, care a transformat un penalty și a stabilit rezultatul primei părți. Viitorul a egalat la cinci minute de la reluare, prin Cârstean. S-a terminat 1-1 și CFR 2 Cluj a adunat un singur punct în ultimele două etape. Arieșul Turda a avut viață grea cu SCM Zalău, echipa care etapa trecut a învins CFR 2 Cluj. „Sticlarii” au revenit de la 0-1 și s-au impus cu 2-1, prin golurile marcate de Florin Dan și Cobârzan, în minutele 34 și 63. Arieșul a obținut prima victorie după patru etape.