„U” Olimpia Cluj – la cea mai slabă clasare în Liga Campionilor

„U” Olimpia Cluj și-a încheiata aventura în ediția 2019/2020 a Ligii Campionilor prematur, campioana României la fotbal feminin nereușind să promoveze faza grupelor, deși nu a avut parte în nici un caz de o misiune imposibilă. Formația antrenată de Ioana Bortan și Mirel Albon a terminat pe locul trei grupa a 2-a preliminară, însă a ieșit din scenă cu o victorie de palmares, 3-2 cu NSA Sofia, campioana Bulgariei. Condusă la pauză cu 1-2, „U” Olimpia Cluj a revenit în partea a doua și a marcat de două ori, în minutele 53 și 72. Jucătoarea meciului a fost desemnată Andreea Voicu, autoarea unui hat-trick. Grupa a fost câștigată, contrar calculelor hârtiei, de campioana statului Kosovo, Mitrovica, care a acumulat maxim de puncte, obținând victorii pe linie. În partida decisivă, Mitrovia a dispus de gazda grupei, Breznica Pljevlja, campioana Muntenegrului, cu scorul de 1-0. Dealtfel, numai în două situații, gazdele grupelor s-au calificat mai departe. Așa cum am scris deja, pentru a patra oară în istoria participărilor în Liga Campionilor, Olimpia Cluj părăsește întrecerea regină de pe Bătrânul Continent atât de devreme, însă niciodată n-a terminat o grupă mai jos de poziția a 3-a. La polul opus, cea mai bună performanță a clujencelor la acest nivel rămâne calificarea în „optimi”, bifată în sezonul 2012/2013.