„U” Olimpia Cluj dispută ultimul meci în Liga Campionilor

• Cu două înfrângeri după tot atâtea meciuri disputate în grupa a 2-a preliminară, găzduită de campioana Muntenegrului, Breznica Pljevlja, „U” Olimpia Cluj susține marți seară ultimul meci în actuala ediție a competiției, întâlnind gruparea bulgară NSA Sofia.

„U” Olimpia Cluj, campioana României la fotbal feminin, și-a compromis șansele de a se califica în „16”-imile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a suferit a doua înfrângere în grupa a 2-a preliminară. Echipa antrenată de Ioana Bortan a fost învinsă cu scorul de 2-3 de echipa gazdă a grupei, campioana Muntenegrului Breznica Pljevlja. Olimpia a condus cu 1-0, după golul Mariei Ficzay, din minutul 17 și puțin a lipsit să intre la pauză în avantaj, dar gazdele au restabilit egalitatea chiar la ultima fază, prin Vujadinovic. Nu e mai puțin adevărat că prima repriză a fost prelungită cu nu mai puțin de șapte minute, din pricina numeroaselor întreruperi. Dealtfel, ambele combatante au acuzat maniera de arbitraj. Olimpia a  avut un start de repriză secundă total ratat, cu două goluri încasate în trei minute. Clujencele au reintrat în meci odată cu golul lui Bălăceanu din minutul 71, dar în ciuda schimbărilor n-au putut schimba soarta meciului. Pentru prima dată în istoria participărilor în cea mai importantă competiție inter-cluburi de pe Bătrânul Continent, Olimpia Cluj pierde primele două partide din faza grupelor. În ultimul meci, programat marți, „U” Olimpia Cluj joacă cu NSA Sofia, campioana Bulgariei, în încercarea de a părăsi competiția cu un rezultat pozitiv. Pentru câștigarea grupei se bat în meci direct Breznica Pljevlja și campioana statului Kosovo, Mitrovica. Aceasta din urmă are maxim de puncte după primele două jocuri și îi este suficientă o remiză pentru a accede în prima fază eliminatorie, ”16”-imi de finală. Să mai scriem că pentru a patra oară în istoria participărilor în Liga Campionilor, Olimpia Cluj este eliminată încă din faza grupelor. S-a mai întâmplat în 2013/2014, 2014/2015 și 2016/2017, cu mențiunea că în sezonul 2013/2014, Olimpia a avut statutul de gazdă, însă a fost depășită de Spartak Subotica, reprezentanta Serbiei.