„U” Cluj – start ratat în Superliga Națională

La sfârșitul săptămânii trecute a demarat o nouă ediție a Superligii Naționale de la rugby, iar Universitatea Cluj a evoluat în deplasare, la Timișoara, cu Saracens. Cele două echipe s-au înfruntat de curând și în Cupa României, în cadrul Grupei A, iar bănățenii au confirmat calculele hârtiei și s-au impus fără emoții cu 40-3. Și partida de sâmbătă s-a aflat la discreția timișorenilor, care și-au valorificat avantajul terenului propriu, marcând 54 de puncte.  În mod paradoxal, Universitatea a condus cu 3-0, după o lovitură de pedeapsă transformată de Melniciuc. Problema învingătoarei a fost rezolvată în prima repriză, pe care gazdele au câștigat-o cu 35-10. Repriza secundă a fost ceva mai echilibrată, fiind ajudecată tot de amfitrioni cu 19-8. Scoruri la eseuri a fost 8-2 pentru timișoreni, care și-au asigurat și punctul bonus ofensiv. Omul meciului a fost Tevita Manumua, autor a două eseuri și șase transformări. Într-un alt meci, CSM Baia Mare a dispus de Tomitanii Constanța cu 42-17. Etapa viitoare, clujenii vor evolua tot în deplasare, la Constanța, cu Tomitanii, iar în primul meci pe teren propriu, programat pe 14 septembrie, „studenții” vor înfrunta Dinamo București.