„U” Cluj – fără baraj din partea penultimei clasate

• Formația antrenată de Bogdan Lobonț a învins, în deplasare penultima clasată CS Balotești, iar în ultima etapă va evolua pe teren propriu, cu Pandurii Tg. Jiu. Cu 22 de goluri, Cristi Gavra este liderul marcatorilor în Liga a 2-a și are șanse foarte mari să câștige titlul de golgeter. Dacă Petrolul Ploiești nu se impune duminică la Arad, Universitatea este sigură de baraj.

Penultima etapă a sezonului în Liga a 2-a a început vineri, cu partida dintre Academica Clinceni și FC Argeș Pitești, câștigată de gazde cu 2-1, cu golul victoriei marcat în prelungiri. Prin acest succes, Academica și-a asigurat și matematic promovarea în Liga 1, echipa din Clinceni urmând să evolueze pentru prima dată la cel mai înalt nivel în fotbalul autohton. Și Chindia Târgoviște a scăpat de emoții după victoria cu Luceafărul Oradea, obținută cu 4-1. Chindia a ratat un penalty în minutul 16, prin Liviu Mihai, și în loc de 1-0 s-a făcut 0-1 la faza imediat următoare, oaspeții deschizând scorul prin Paraschiv. Amfitrionii au restabilit egalitatea 11 minute mai târziu, prin Florea, care a și stabilit scorul primei părți. Liviu Mihai s-a revanșat și a punctat pentru 2-1 în repriza a doua. Luceafărul a rămas în inferioritate numerică din minutul 75, după eliminarea lui Mitrică, care a interceptat direct cartonașul roșu și a intrat mai devreme în vacanță, acesta urmând să fie doar spectator la ultimul meci al echipei sale, cel cu ultima clasată, Dacia Unirea Brăila. Universitatea Cluj a mai făcut un pas spre baraj după ce a învins, în deplasare, penultima clasată, CS Balotești, echipă retrogradată în Liga a 3-a. Oaspeții s-au impus cu 2-0, prin golurile marcate de Gavra și Coman, în minutele 43 și 57. Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 55, după eliminarea lui Paraschiv, pentru cumul de cartonașe galbene. La 0-1, CS Balotești a irosit o șansă foarte mare de a egala, dar mingea trimisă de Vasile Mihai a refuzat să intre în poartă. „U” a evoluat în formula: Dur Bozoancă – Telcean, Abrudan, Cordoș, Taub – Greu, Florescu – Al. Coman, Goga, Hațiegan –  Gavra. Au mai jucat: Giurgiu, Marius Coman și Ionuț Ursu.

————————————————————————————–

1. ”U” Cluj Napoca          37      24      7        6        83-26           79

—————————————————————————————

1. Petrolul Ploiești           36      23      5        8        71-33           74
  2. Sportul Snagov           37      21      7        9        54-34           70
  3. FC Argeș Pitești           37      19      8        10      51-31           65

20. Dacia Unirea Brăila 37 4        7        26      30-117         19

*- echipele clasate pe locurile 1-2 la finalul celor 38 de etape promovează direct în Liga 1, iar ocupanta locului 3 va disputa un baraj de rămânere/promovare cu echipa clasată pe locul 6 în play-out-ul Ligii 1. Echipele clasate pe locurile 16-20 retrogradează în Liga a 3-a.