„U” Cluj, din rău în mai rău

Universitatea Cluj nu se regăsește nici după schimbarea antrenorului. Ardelenii au pierdut din nou, 2-3 la Călărași, și au ajuns la a patra înfrângere consecutivă în șase meciuri. Clujenii au doar trei puncte acumulate și se zbat în zona retrogradării. Fanii nu văd cu ochi buni aducerea lui Adrian Falub, iar o parte deja îl contestă.

Startul de partidă în fața celor de la Dunărea Călărași a fost unul furtunos, Kay înscriind pentru 0-1 la nici 120 de secunde de la lovitura de începere. Fundașul „Studenților” a marcat cu o lovitură de cap din șase metri, după o centrare din partea stângă venită de la Tiago Gomes. Deși, cu acest gol, „Șepcile roșii” păreau că au intrat foarte determinați în meci și că nu concep alt scenariu decât trei puncte la finalul celor 90 de minute, după acest prim gol, au lăsat garda jos, fapt care i-a costat avantajul de pe tabelă. În minutul 26, Serges Ekollo, de la formația antrenată de Cristi Pustai, a prins un voleu superb, din afara careului, care a plutit spre bara transversală, iar apoi în plasa porții, fără nicio șansă pentru portarul Dur-Bozoancă. Când aproape se împliniseră 30 de minute de joc, Albert Crăciun a comis un henț în colțul careului mic, iar arbitrul partidei a acordat penalty fără să stea pe gânduri. Dur-Bozoancă a fost, de această dată, la post și a parat execuția moale a lui Bogdan Rusu. Chiar și așa, Dunărea a intrat cu avantaj pe tabelă la pauză, după ce, în minutul 43, Gaston Mendy a șutat și el din afara careului, mingea surprinzându-l pe goalkeeper-ul clujenilor, asta după ce a trecut printre picioarele lui Robert Takacs. După pauză, a fost rândul celor de la „U” să egaleze, golul doi fiind înscris la fel ca primul, cu capul, de această dată de Crăciun, în urma unui corner (61). Fundașul oaspeților a fost înger și demon pentru echipa sa. Cu un sfert de ora înainte de final, Artur Crăciun le-a făcut cadou gazdelor un nou penalty, ce-i drept, acordat ușor, după un fault în centrul careului propriu. Bogdan Șandru a înscris fără probleme, iar Dunărea i-a administrat Universității a cincea înfrângere stagională. Astfel, debutul din campionat al lui Adrian Falub este unul dezamăgitor, după ce nici în Cupa României „U” nu a convins. Clujenii au mai coborât o poziție, până pe 19, penultima în ierarhia Ligii a 2-a, iar peste o săptămână urmează meciul cu Petrolul Ploiești.