„U” Cluj bate insistent la porțile Ligii 1

• „Studenții” au mai făcut un pas spre primul eșalon, însă nu e cazul să destupe șampania, pentru că urmează o dublă de foc cu AFC Hermannstadt sau Dunărea Călărași. Fotbaliștii lui Bogdan Lobonț își vor afla adversara de la baraj duminică seară. Universitatea a jucat împotriva celor de la Pandurii Tg. Jiu cu tricouri având inscripționate numele lui Radu Țenter, suporter al „studenților” și fiul fostului baschetbalist Marcel Țenter, care a decedat în luna martie a acestui an, în urma unui accident rutier. Chindia Târgovișite a câștigat campionatul Ligii a 2-a, după o serie de șase victorii la rând și zece meciuri fără înfrângere.

Sâmbătă a căzut cortina peste Liga a 2-a, iar ultima etapă a rezolvat și necunoscuta privind echipa care merge la barajul de promovare în Liga 1 și aceasta este, așa cum era de așteptat, Universitatea Cluj, care și-a valorificat avantajul terenului propriu în disputa cu Pandurii Tg. Jiu. Emoțiile au fost spulberate rapid în tabăra „studenților”, după golul marcat de Goga în minutul 10, tot el stabilind scorul final în minutul 52, 2-0. Mai mult decât atât, contracandidata „alb-negrilor” la poziția a treia, Petrolul Ploiești, n-a avut un meci ușor cu Academica Clinceni, formație deja promovată în primul eșalon. Așadar, Universitatea va juca fie cu AFC Hermannstadt, fie cu Dunărea Călărași la baraj. Meciul dintre cele două se va disputa duminică, la Sibiu. Alături de Academica Clinceni, în Liga 1 a promovat, după o pauză de 20 de ani, Chindia Târgoviște. Vă reamintim că au retrogradat în Liga a 3-a Aerostar Bacău, ACS Poli Timișoara, CS Balotești, Dacia Unirea Brăila și Energeticianul. Aceasta din urmă a sperat în depunctarea celor de la Pandurii Tg. Jiu, dar gorjenii și-au plătit datoriile pe ultima sută de metri.