„U” Cluj a încheiat sezonul pe locul 5

• În condițiile în care a abordat finalul sezonului regulat și play-out-ul de pe ultimul loc, clasarea Universității Cluj pe poziția a 5-a la finalul ediției 2018/2019 a Superligii Naționale de Rugby, înaintea celor de la Dinamo București, constituie un rezultat chiar foarte bun, obținut în anul în care secția de rugby a clubului universitar clujean împlinește 70 de ani.

Finala pentru locul 5 în Superliga Națională de Rugby a opus, la București, pe stadionul „Olimpia”, Dinamo și Universitatea Cluj. Aceasta din urmă, antrenată de Horea Hâmpea, Cristian Săuan și Răzvan Roman (manager Cristian Bodea), în formula Vasiliu, Plăcintar, Cheța, Marin, Coroian, Vasile, Murgoci, Curcă, Ballok, Melniciuc, Herman, Banu (căpitan), Csaba Gal, Cătună și Mazăre, s-a impus cu 22-17. Un rezultat deloc de neglijat având în vedere că accesul în top patru este imposibil în acest moment, ținând cont de forța grupărilor din „careul de ași”, obținut în anul centenarului Clubului Sportiv Universitatea Cluj și la 70 de ani de existență a secției de rugby. Noua campioană a României este CSM Știința Baia Mare, care a învins, duminică, la Bârlad, pe stadionul „Rulmentul”, în finala mare a competiției, Steaua București, scor 24-22. Scorul eseurilor a fost egal, 3-3, diferența fiind făcută de un dropgol. Medaliile de bronz au revenit deținătoarei Cupei României și a Cupei Regelui, CSM București, care s-a impus în finala mică, disputată pe același stadion, de campioana sezonului trecut, Timișoara Saracens, scor 20-19, deși a marcat un singur eseu, iar bănățenii două, însă diferența a fost făcută la capitolul lovituri de pedeapsă. În meciul pentru locul 7, HC Buzău a dispus de Tomitanii Constanța cu 14-12.