U BT, victorie chinuită cu echipa belarusă Ţmoki-Minsk

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a învins dramatic echipa belarusă Ţmoki-Minsk, cu scorul de 76-74 (15-19, 20-22, 19-17, 22-16), miercuri seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, într-un meci din Grupa J a competiţiei de baschet masculin FIBA EuroCup.

”U” a făcut o a doua jumătate de meci foarte bună, după ce a fost condusă la pauza mare cu 41-35.

Oaspeţii conduceau cu 72-71 când mai erau 106 secunde de joc, dar Nandor Kuti a adus echipa clujeană în avantaj cu un coş de trei puncte (74-72), belaruşii au egalat, 74-74, iar Patrick Richard a marcat coşul victoriei cu trei secunde înainte de final, după ce a reuşit o intercepţie.

Darko Planinic şi Patrick Richard au fost cei mai buni oameni ai ardelenilor, care s-au revanşat după eşecul suferit la Minsk, pe 18 decembrie, cu 76-78.

La U-BT Cluj-Napoca au evoluat Donatas Tarolis 13 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive, Andrei Kalnicenko 5 p, 2 rec, 1 pd, Darko Planinic 21 p, 6 rec, Nandor Kuti 6 p, 3 rec, 2 pd, Patrick Richard 18 p, 5 rec, 4 pd, Kerron Johnson 7 p, 4 rec, 5 pd,
Karlo Zganec 1 p, 4 rec, 2 pd, Artis Ate 3 p, 1 pd, Rareş Uţă 2 p, 1 rec.

Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria baschetbalistului american Kobe Bryant, decedat duminică într-un accident de elicopter.

În celălalt meci al grupei, Ironi Ness Ziona a dispus de CSM CSU Oradea cu 85-77.

Ţmoki-Minsk ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de U-BT Cluj-Napoca, 8 puncte, Ironi Ness Ziona, 7 puncte, CSM CSU Oradea, 7 puncte. Primele două clasate se califică în sferturi.

Pe 5 februarie, în ultima etapă, vor avea loc meciurile Ţmoki-Minsk – CSM CSU Oradea şi U-BT Cluj-Napoca – Ironi Ness Ziona.