„U” BT Cluj – victorie suedeză

„U” Banca Transilvania Cluj a debutat, marți seară, în grupele FIBA Europe Cup și a făcut-o cu dreptul, învingând, în deplasare, gruparea suedeză Soedertalje, în fața căreia s-a impus la o diferență de șase puncte, scor 86-80, pe „sferturi” 23-14, 18-23, 21-17, 24-26.

”U” a reuşit un prim sfert excelent, încheiat cu un avantaj de nouă puncte. La jumătatea confruntării, avansul s-a diminuat la patru puncte (37-41), însă ardelenii au mărit diferenţa în următoarele zece minute. Scandinavii au redus din ecart, iar cu un minut şi 12 secunde înainte de final erau la un singur punct de oaspeți, 78-79, dar clujenii au rezistat forcingului şi chiar s-au desprins decisiv, câştigând cu 86-80. Lituanianul Donatas Tarolis a fost cel mai bun de la învingători, cu 20 de puncte, 9 recuperări şi 2 pase decisive. De la echipa antrenată de Dusko Vujosevic şi Mihai Silvăşan s-au mai remarcat Darko Planinic 17 puncte, 7 recuperări 4 pase decisive, Artis Ate 15 puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive, respective Patrick Richard 15 puncte și 6 recuperări. ”A fost un meci dificil, așa cum ne-am așteptat. Suedezii au o echipă atletică și foarte puternică din punct de vedere fizic. Am văzut acest lucru la recuperările ofensive, acolo unde au cules 14 mingi de sub propriul panou. Și noi avem o echipă fizică, iar cel mai mult contează faptul că am câștigat jocul. Am fost la cârma meciului, am câștigat la șase puncte. Ne-am impus fără doi jucători importanți. Conducătorul nostru de joc a fost eliminat cu trei minute rămase din meci. Am avut obiectivul clar de a câștiga aici, dar trebuie să vedem ce putem să facem mai bine pentru a ne îmbunătăți evoluțiile. Vrem să ne calificăm mai departe și trebuie să dăm tot ce avem mai bun” a declarat Mihai Silvășan pe site-ul oficial al echipei. Partida a contat pentru Grupa G a întrecerii, din care mai fac parte Enisey Krsanoiarsk (Rusia) și Balkan Botevgrad (Bulgaria). În următorul meci, programat pe 30 octombrie, la Cluj-Napoca, Universitatea va primi vizita bulgarilor de la Balkan. În actuala ediție a FIBA Europe Cup mai sunt angrenate alte două formații românești, CSU Sibiu și CSM Oradea, pe care sorții le-au repartizat în aceeași grupă, respectiv D. Până la meciul cu Balkan Botevgrad, Universitatea va juca, pe 26 octombrie, cu CSM Oradea, pe teren propriu, în „BT Arena”, în cadrul Ligii Naționale. Meciul contează pentru etapa a 3-a și începe la ora 18,30. Biletele la acest meci costă 10 și 12 lei. Elevii, studenții și pensionari beneficiază de reducere. Persoanele cu dizabilități și copiii până la 6 ani au gratuitate.