„U” BT Cluj s-a oprit în semifinale

• Echipa antrenată de Mihai Silvășan a pierdut seria cu CSM Oradea, din semifinalele play-off-ului, scor 1-3, și va juca finala mică a campionatului, așa cum s-a întâmplat și în sezonul trecut, iar adversară îi va fi SCM Univ. Craiova. Finala mare opune CSM Oradea și CSU Sibiu.

Obligată să câștige meciul patru al semifinalei cu CSM Oradea, din play-off-ul Ligii Naționale de baschet masculin, pentru a mai spera la marea finală, „U” Banca Transilvania Cluj a început promițător confruntarea din Sala „Antonio Alexe”, disputată luni seară, cu un coș de trei puncte înscris de Roland Torok. Transformând ambele aruncări libere, americanul Darrin Dorsey și-a dus echipa la 5-0. Ușor surprinsă, CSM Oradea a înscris primul coș după trei minute și patru secunde, prin Markovic, iar după alte două minute a trecut în avantaj, scor 6-5, grație aceluiași jucător. Clujenii și-au încercat norocul de la distanță, dar Dorsey și Kuti Nandor n-au avut tirul reglat. Echipa lui Mihai Silvășan a avut parte de un prim „sfert” ratat, cu doar 14 puncte marcate și 24 primite. Oaspeții au arătat mai bine în „sfertul” al doilea, în care s-au marcat 53 de puncte și pe care Universitatea l-a câștigat cu 29-24. „Sfertul” a început cu slam-dunk-ul lui Kuti Nandor. „Studenții” au condus cu 6-0, dar Oradea a răspuns cu un coș de trei puncte reușit de un fost jucător al Universității, Muhamed Pasalic, imitat un minut mai târziu de experimentatul Fometescu. Universitatea a înscris primul coș de trei puncte la jumătatea „sfertului” al doilea, prin Calnicenco. Pauza mare a găsit echipa gazdă având cinci puncte avans, scor 48-43. „U” a păstrat tradiția și a marcat prima și în „sfertul” al treilea, prin Easley, tot în urma unui slam-dunk, apreciat de public. Două coșui semnate Markovic plus „liberele” fructificate de Watson au făcut ca CSM Oradea să se desprindă la nouă puncte, scor 54-45, aceeași diferență fiind înregistrată câteva minute mai târziu, scor 58-49. Coșurile de la distanță marcate de Dorsey și Rasic au făcut ca „alb-negri” să se impună în acest „sfert” cu 20-19, oaspeții având și șansă în condițiile în care Zekovic a ratat de la linia de 6,25 metri chiar la ultima aruncare. Startul „sfertului” patru a găsit echipa amfitrioană cu un avans de patru puncte, scor 67-63, redus la un singur punct de coșul de trei reușit de Roland Torok. A urmat un duel al coșurilor de la distanță, clujenii marcând trei consecutive, prin amintitul Torok, Dorsey și Calnicenco. Ultimul a înscris pentru 72-72, egalitatea fiind consemnată și în minutul 37, scor 79-79. La 81-80 pentru CSM, Rasic a marcat doar una din cele două aruncări libere. Universitatea a mai avut o șansă la coșul de două puncte marcat de Dorsey cu 28 de secunde înainte de final, când tabela indica avantaj minim pentru orădeni, scor 87-86. Torok a făcut un fault personal, iar Pasalic a înscris ambele „libere”. În disperare de cauză, Calnicenco și Dykes au riscat totul, dar au ratat de la distanță, iar Sean Barnette a stabilit scorul final, 91-86.