”U” BT Cluj s-a impus după prelungiri

„U” Banca Transilvania Cluj a obținut a doua victorie consecutivă în Liga Națională de Baschet Masculin, chiar dacă a susținut al doilea meci la rând în deplasare. Elevii antrenați de Mihai Silvășan a înfruntat BCM Pitești, în fața căreia s-a impus după o repriză suplimentară cu 85-83, pe „sferturi” 20-15, 22-17, 18-31, 19-16, 6-4. Principalii marcatori ai învingătorilor au fost Darko Planinic și Kerron Tyre Johnson, cu 16, respectiv 15 puncte. Pentru Universitatea au mai evoluat Tarolis, Rotaru, Zganec, Calnicenco, Artis Ate, Grasu, David Vida, Patrick Richard și Uță. Universitatea a marcat primul coș al partidei, după 31 de secunde, prin David Vida. Piteștenii au trecut pentru prima dată în avantaj după aproape trei minute, scor 7-5. Deși a câștigat primul „sfert” cu 20-15, Universitatea a fost condusă cu 7-10, dar gazdele au avut câteva minute bune de secetă. Tot clujenii au marcat și primul coș al celui de-al doilea „sfert”, prin Zganec. Oaspeții au intrat la pauza mare cu un avantaj de zece puncte, scor 42-32. Piteștenii s-au apropiat la cinci puncte în minutul 22, scor 40-45, apoi la trei puncte în minutul 23, scor 42-45. Diferența a scăzut la două puncte în minutul 25, scor 47-49, respectiv la un punct în minutul 26, scor 50-51, după un coș de trei puncte marcat de James Earl Washington. Aceeași diferență s-a consemnat și în minutul 28, scor 55-56, dar și în minutul 29, scor 58-59. BCM a revenit în avantaj pe finalul „sfertului” al treilea, scor 58-56, după un nou coș de la distanță, marcat de data aceasta de Danilo Tasic. Startul „sfertului” patru a găsit echipa gazdă în avantaj, scor 63-60. Universitatea a început „sfertul” cu un coș de la linia de 6,25 metri, reușit de Patrick Richard, după o tentativă eșuată a lui Donatas Tarolis. Condusă la o diferență de cinci puncte în minutul 33, scor 65-70, Universitatea a trecut la conducere în minutul 35, scor 71-70. La 74-76, piteștenii au cerut time-out, după care James Earl Washington a marcat un coș de trei puncte, restabilind egalitatea, cu un minut și 11 secunde înainte de final. Keron Tyre Johnson n-a fost la fel de inspirat de la linia de 6,25 metri, iar piteștenii mai pun două puncte pe tabelă grație lui Fraseniuc, dar „U” a egalat cu opt secunde înainte de final, prin Planinic, și astfel meciul a intrat în prelungiri. Pe care oaspeții le-au gestionat mai bine, marcând și un coș de la distanță, prin Calnicenco.