„U” BT Cluj este mai aproape de finala mică

„U” Banca Transilvania Cluj se află la un singur meci de pierderea seriei cu CSM Oradea, contând pentru semifinalele play-off-ului Ligii Naționale de baschet masculin. Mutată la Oradea, după ce echipele și-au împărțit victoriile la Cluj, în „BT Arena”, seria a continuat sâmbătă, cu meciul al treilea, disputat în Sala „Antonio Alexe”, care s-a dovedit neîncăpătoare pentru iubitorii sportului cu mingea la coș. Universitatea a luat startul în formula Washburn, Kuti Nandor, Darrin Dorsey, Torok și Dykes, dar și neconvingător, fiind condusă cu 0-8 după aproape două minute. Darrin Dorsey a marcat primul coș al oaspeților, care nu s-au regăsit în primele cinci minute. Primul „sfert” a revenit orădenilor, scor 27-21. Amfitrionii și-au continuat recitalul și în „sfertul” al doilea, pe care l-au câștigat și mai clar, scor 22-11, clujenii reușind să înscrie doar două coșuri de la distanță. După pauză mare, oaspeții au abordat „sfertul” al treilea cu Dorsey, Mohammed, Foulland și Calnicenko și Nandor. Un „sfert” mult mai echilibrat, dar care le-a revenit tot gazdelor, scor 17-15. Având un avantaj de 18 puncte înainte ultimelor zece minute, echipa antrenată de Vlad Achim și-a permis s-o lase mai moale, iar „sfertul” patru a fost adjudecat de clujeni cu 27-17, insuficient pentru a evita înfrângerea. Oradea s-a impus 82-74 și cpnduce cu 2-1 la general, iar meciul al patrulea se joacă în această seară de la ora 18. În eventualitatea unui succes al Universității, meciul decisiv se va disputa pe 23 mai, la Cluj, în „BT Arena”.