„U” BT Cluj are maxim de puncte în campionat

Meciul vedetă al etapei a 3-a din cadrul Ligii Naționale de baschet masculin s-a jucat la Cluj-Napoca, în „BT Arena”, între echipa locală Universitatea și CSM Oradea, meci care, așa cum era de așteptat, a stat sub semnul echilibrului, fiind adjudecat de amfitrioni cu 89-82, pe „sferturi” 26-17, 22-17, 20-23, 21-25. După cum se poate observa, scorul „sferturilor” a fost egal, 2-2, primele două aparținând clujenilor, care au intrat la pauza mare cu un avantaj de 14 puncte, scor 48-34. Universitatea a început cu Johnson, Patrick Richard, David Vida, Tarolis și Planinic, dar și cu un coș de trei puncte, marcat de Richard, după 38 de secunde, americanul fiind imitat, după încă un minut, de Tarolis. Un start lansat al gazdelor, dar înăbușit de reușitele de sub panou ale orădenilor, care au trecut în avantaj, conducând cu 13-6 după aproape cinci minute. „U” s-a redresat, s-a apropiat la 11-13, după coșul de la distanță marcat de Vida, revenind în avantaj grație lui Richard. Până la finalul primul „sfert”, clujenii au mai înscris un coș de trei puncte prin același Patrick Richard. Recitalul aruncărilor de la distanță a continuat în „sfertul” al doilea. Din avantajul de 14 puncte consemnat la pauza mare, clujenii au pierdut doar trei puncte la finalul celui de-al treilea „sfert” și au abordat ultimele zece minute cu Johnson, Vida, Zganec, Artis Ate și Tarolis. Orădenii au strâns scorul la 80-83 cu 44 de secunde înainte de final, dar Kristopher Jameil Richard a ratat de sub panou, iar Broussard a comis al treilea fault personal și i-a oferit oportunitatea șui Tyre Johnson să mai pună două puncte în dreptul gazdelor, fructificând ambele aruncări libere. Același Johnson a înscris ultimele două puncte ale meciului. MVP-ul partidei a fost Patrick Richard, autor a 20 de puncte. De la învingători s-au mai remarcat Johnson și Zganec, cu 17, respectiv 15 puncte. ”O astfel de victorie ne dă încredere, dar nu am câștigat încă nici un trofeu, ceea ce ne dorim foarte mult” a declarat Mihai Silvășan. Să mai scriem că angajarea a fost făcută de Bogdan Blaga, nimeni altul decât vice-președintele „Asociației Șepcile Roșii 1919”, care s-a implicat în organizarea și buna desfășurare a evenimentului „Centenar în alb și negru”, care a avut loc de curând. Etapa viitoare programează derby-ul Ardealului, între „U” Banca Transilvania Cluj și CSU Sibiu.