„U” BT Cluj a obținut medaliile de bronz

• Formația antrenată de Dorin Pintea s-a impus cu 2-0 la general în finala mică cu SCM Univ. Craiova și a încheiat sezonul pe locul al treilea. Meciul de la Craiova a fost ultimul pentru Aleksandar Rasic, care a decis să se retragă din baschet, pentru a se dedica familiei.

Joi seară am asistat la meciul de adio al lui Aleksandar Rasic în tricoul echipei „U” Banca Transilvania Cluj, care, spre dezamăgirea fanilor, nu a avut loc în „BT Arena”, ci la Craiova. Acolo unde s-a disputat meciul doi al finalei mici din cadrul play-off-ului Ligii Naționale de baschet masculin. Finală care nu mai comportă o partidă decisivă, în condițiile în care clujenii s-au impus și de data aceasta și au obținut medaliile de bronz, o consoloare pentru ratarea calificării în finala mare. Universitatea n-a început tocmai bine partida de la Craiova, iar gazdele au condus cu 5-0, oaspeții marcând primul coș după aproape două minute de la start, prin Nana Foulland. „Studenții” au trecut pentru prima dată în avantaj în minutul 6, scor 12-10, grație lui Alhaji Mohammed. Echipa antrenată de Dorin Pintea s-a impus în toate cele patru „sferturi” (21-20, 19-16, 26-18, 26-25), iar în finl cu 92-79. Principalii marcatori ai învingătorilor au fost Andrei Calnicenco (19 puncte), Kyndall Dykes (15), Aleksandar Rasic (11), Alhaji Mohammed (11) și Tony Easley (11 puncte).