„U” BT Cluj a ajuns la șapte victorii consecutive

Din pricina concertului susținut de latin-lover-ul Enirque Iglesias, meciul de baschet masculin dintre ”U” Banca Transilvania Cluj și echipa bulgară Balkan Botevgrad, contând pentru Grupa din cadrul FIBA Europe Cup, a fost mutat din „BT Arena” peste drum, în Sala Sporturilor „Horia Demian”. Meciul a început la ora 19, pentru a nu face concurență partidei de fotbal din Cupa României, dintre Universitatea Cluj și FCSB, care s-a jucat două ore mai târziu, oferind astfel posibilitatea fanilor să împuște doi iepuri dintr-un foc. După ce s-au încălzit cu victoria favoriților la baschet, aceștia au suportat bine frigul de pe „Cluj Arena” și ulterior și eliminarea „studenților” din Cupa României. „U” Banca Transilvania Cluj a plecat ca din tun în noul sezon și a ajuns să contabilizeze șapte victorii la rând, trei în Liga Națională și patru în FIBA Europe Cup. Cea de-a șaptea a fost obținută marți seară, în fața lui Balkan Botevgrad, scor 92-80, pe „sferturi” 31-11, 23-20, 17-25, 21-24. O victorie mult mai clară decât o arată diferența de numai opt puncte înregistrată la final. Clujenii au avut parte de un start lansat și un prim „sfert” în care au marcat 31 de puncte și au primit numai 11. Universitatea și-a permis să facă și spectacol, iar publicul a apreciat și aplaudat slam-dunk-urile reușite de Tarolis și Planinic. Principalii marcatori ai amfitrionilor au fost Patrick Richard (19 puncte), Kerron Johnson (18) și Darko Planinic (18). ”Nu pot decât să felicit jucătorii pentru atitudinea avută. Și-au dorit din primul minut să aibă un meci mare din punct de vedere defensiv și ofensiv. Ne-a ieșit în mare parte, dar am un mic gust amar. La final, în loc să creștem diferența, i-am lăsat să se apropie. S-a întâmplat așa pe fondul introducerii unor baschetbaliști de pe banca de rezerve. A fost decizia mea și mi-o asum. Una peste alta mă bucură victoria, mă bucur că avem 2-0 în grupă și că facem pași importanți spre calificare. Fiecare meci este important. Urmează o deplasare grea în Rusia, jucăm cu Enisey, care este pe hârtie cea mai valoroasă formație din grupă. Până atunci ne concentrăm totuși la Derby-ul Ardealului cu Sibiul, e un meci important pentru noi și pentru suporteri. Vrem să ne refacem până la ora jocului și să avem o evoluție foarte bună”, a declarant Mihai Silvășan pe site-ul oficial al clubului. Meciul cu CSU Sibiu va avea loc vineri, 1 noiembrie, de la ora 18,30, în Sala Sporturilor „Horia Demian”.