„U” BT Cluj a ajuns la a șaptea victorie consecutivă

Nici Steaua București n-a reușit să întrerupă seria de succese ale Universității Cluj în Liga Națională de baschet masculin, formația antrenată de Mihai Silvășan impunându-se în deplasare cu 88-64, pe „sferturi” 21-16, 25-17, 23-14, 19-17. „Studenții” au ajuns la șapte victorii consecutive și conduc în clasamentul Grupei A. Victoria clujenilor este cu atât mai lăudabilă dacă avem în vedere că la mijlocul săptămânii trecute au jucat și în FIBA Europe Cup, în deplasare, cu bulgarii de la Balkan Botevgrad. Vă reamintim că „U” Banca Transilvania Cluj s-a calificat între cele mai bune 16 formații ale competiției, iar ultimul meci din grupă îl va disputa pe teren propriu, cu rușii de la Enisey Krasnoiarsk. Meciul dintre Steaua și „U” BT Cluj a prilejuit debutul pe banca „roș-albaștrilor” a lui Cătălin Burlacu. Înfrângerea cu Universitatea a fost a patra pentru Steaua în competiția internă. De asemenea, Steaua a dezvoltat un complex față de „studenți”, în fața cărora au pierdut ultimele șapte confruntări directe. „U” a început lansat meciul din Sala „Mihai Viteazu”, cu două coșuri de trei puncte, marcate de Karlo Zganec și David Vida. Universitatea a intrat la pauza mare cu un avantaj de 13 puncte, scor 46-33, diferența fiind înregistrată și în „sfertul” al treilea, scor 51-48, aceasta crescând la 19 puncte, scor 59-40. Înaintea ultimelor zece minute, Universitatea avea un avantaj mai mult decât liniștitor, de 22 de puncte. Steaua n-a avut puterea să revină, mai ales că Universitatea a fost foarte inspirată la aruncările de la distanță. Principalii marcatori ai învingătorilor au fost Kerron Johnson (19 puncte), Donatas Tarolis (16 puncte), Planinic (16 puncte) și Patrick Richard (11 puncte).